Jakie są rokowania po zawale serca? Jak często kończy się śmiercią?

Zawał serca to martwica tego narządu wywołana niedokrwieniem. Jakie są rokowania po jego ataku? Dowiedz się, jak często kończy się śmiercią oraz jaka jest statystyczna długość życia osoby chorej po zawale.
Agata Bernaciak / 20.03.2019 14:19

Co to jest zawał serca?

Do zawału serca dochodzi na skutek zamknięcia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe znajdujące się w mięśniu sercowym. Właśnie wtedy dochodzi do martwicy tego narządu.

Objawami zawału są przede wszystkim ból w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca oraz znaczne osłabienie. Najczęstszą jego przyczyną jest miażdżyca, zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie, cukrzyca i otyłość.

Jakie są rokowania po zawale serca?

Śmiertelność pozawałowa wynosi od 6 do 14%. Rozbieżność ta zależy od rozległości i lokalizacji zawału oraz czasu udzielenia pomocy osobie chorej.

Wg statystyk ryzyko śmierci w ciągu 30 dni po zawale jest 6-krotnie większe, jeśli pomocy i leczenia inwazyjnego udzielono choremu po upływie ponad 90 minut od pojawienia się bólu w klatce piersiowej.

Jeśli chodzi o rokowania, równie istotne jest u pacjentów nasilenie zmian miażdżycowych. Im dłużej pacjent choruje na miażdżycę, tym wyższe prawdopodobieństwo, że zawał się powtórzy.

Rokowania zależą też od rozległości zawału. Niedokrwienie dużego obszaru serca zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnego ataku w ciągu pierwszych dni hospitalizacji.

Dowiedz się więcej na temat chorób serca:
Jak objawia się kobiecy zawał? 6 najważniejszych objawów
Organizm ostrzega nas miesiąc przed zawałem serca! Jak rozpoznać jego objawy?
6 prostych kroków, dzięki którym unikniesz zawału serca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA