Jakie zabiegi w obrębie zatok?

Pantomogram fot. Fotolia
Twój lekarz zdecydował, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zabieg w obrębie zatok? Zobacz jakie są zalety operacji, byś mógł świadomie się na nią zdecydować!
/ 24.07.2011 10:35
Pantomogram fot. Fotolia

Światło, kamera, narzędzia, akcja!

Chirurgia endoskopowa stosowana jest by w jak najmniej inwazyjny sposób pozbyć się zmian powodujących objawy. Przed jej pojawieniem się stosowano szpecące techniki, a czas powrotu do normalnego funkcjonowania po operacji był bardzo długi. Obecnie podczas zabiegu z dojścia przez nos za pomocą specjalnej kamerki lekarz uwidacznia wnętrze zatok i jamy nosowej, a następnie z użyciem odpowiednich narzędzi chirurgicznych usuwa przeszkody, jakie stoją na drodze powietrza. Usprawnia połączenia zatok z środowiskiem zewnętrznym i usuwa zmienione tkanki. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszają się dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem zatok oraz poprawia się jakość węchu i smaku. Aby uzyskać jak najlepszą skuteczność, używa się dodatkowych metod obrazowych (na przykład tomografii komputerowej), które dostarczają informacji również o trzecim, niewidocznym w endoskopii wymiarze. Zabieg ten wykonuje się również z innych wskazań, które warto omówić z lekarzem prowadzącym.

Powikłania zabiegu zdarzają się bardzo rzadko- możliwe jest przebicie się do oczodołu lub przedniego dołu czaszki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Poszerzanie balonem

Jest to technika w zasadzie bardzo podobna do metody endoskopowej. Przy dojściu do zatoki wprowadza się balon, który ma za zadanie rozszerzyć jej ujście. Dzięki temu możliwy jest lepszy drenaż i odpływ wydzieliny.

Przeczytaj: Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?

Operacja Caldwella-Luca

Operacja ta jest znakomitym, jednak bardziej inwazyjnym rozwiązaniem w przypadku przewlekłych zapaleń zatoki szczękowej. Drenaż zatoki uzyskuje się poprzez dojście do niej poprzez szczękę na poziomie drugiego zęba trzonowego. Następnie, z bezpośredniego dojścia stosuje się korektę połączenia zatoki z nosem. Procedura ta związana jest z większą ilością powikłań i dłuższym czasem powrotu do zdrowia, jednak z drugiej strony umożliwia operatorowi pracę bezpośrednio na zajętej tkance.

Polecamy: Kiedy operacja migdałków jest konieczna?

Przestrzegaj zaleceń lekarskich w okresie około zabiegowym

W dniu zabiegu należy pozostać na czczo. W trakcie rozmowy z anestezjologiem i chirurgiem dowiesz się szczegółów na temat interwencji. Po zabiegu w razie potrzeby zaopatrzony zostaniesz opatrunkiem. Pobyt w szpitalu jest zazwyczaj krótki- często nawet jednodniowy. W kolejnych dniach nie przesadzaj z wysiłkiem fizycznym, nie dmuchaj, nie nurkuj. Pamiętaj o wizycie kontrolnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA