Krtań to struktura anatomiczna, będąca wejściem do dróg oddechowych, zbudowana z chrząstek. Na zdjęciu krtań pokrywają płaty tarczycy (oznaczone czerwonym kolorem).

Chirurgia onkologiczna w laryngologii - czego dotyczy?

Rozpoznanie nowotworu jest dla każdego chorego ogromnym przeżyciem. Niektóre z nich mogą być skutecznie leczone za pomocą technik chirurgicznych. Obawa przed skalpelem nie może więc zmniejszać szans na przeżycie- laryngolog zmniejszając rozmiar guza lub wycinając go w całości zwalczy objawy i przygotuje Cię na ewentualne dalsze etapy leczenia.
/ 24.07.2011 00:41
Krtań to struktura anatomiczna, będąca wejściem do dróg oddechowych, zbudowana z chrząstek. Na zdjęciu krtań pokrywają płaty tarczycy (oznaczone czerwonym kolorem).

Chirurgiczne leczenie nowotworów

Bardzo dużą gałęzią otorynolaryngologii jest leczenie guzów w okolicy głowy i szyi. Nie wszystkie z nich są domeną tej specjalności, a zaliczamy do nich nowotwory zatok, jamy ustnej, gardła, jamy nosowej, krtani, migdałków, ślinianek i ucha. Lokalizacje te sprzyjają złośliwemu charakterowi zmian, więc terapia musi być poprzedzona bardzo szczegółową diagnostyką, a leczenie musi być wielodyscyplinarne. W przypadku tego typu nowotworów na pierwszy plan wysuwa się radioterapia, a chirurgia jest bardzo korzystnym jej uzupełnieniem. W przypadku mało rozległych zmian może być nawet wystarczająca.

Ważnym czynnikiem ryzyka zmian nowotworowych w otorynolaryngologii jest palenie tytoniu - od momentu rozpoznania do końca życia chory ma zakaz palenia. Lekarze przeprowadzają zawsze diagnostykę równolegle rozrastających się nowotworów w tym obrębie.

Rak krtani a leczenie operacyjne

Leczenie w przypadku raka krtani zależy od jego dokładnego umiejscowienia oraz od objawów. W mniej zaawansowanych postaciach stosuje się oprócz radioterapii również chirurgię laserową oraz częściowe usunięcie krtani. Im bardziej zaawansowana postać tym leczenie musi być bardziej doszczętne. W przypadku usunięcia krtani traci się jej funkcję, jednak przy specjalistycznej rehabilitacji mowy możliwe jest nauczenie się innego typu głosowej komunikacji z otoczeniem.

Usunięcie nowotworów zatok

Najczęstszym nowotworem zatok jest rak płaskonabłonkowy. Jest to rzadka zmiana, jednak gdy wystąpi może się rozprzestrzeniać na inne tkanki. Daje objawy ze strony nosa, oczu i zębów. Operacja musi odbyć się w jak najkrótszym czasie a jej radykalność jest dopasowana do rozległości nowotworu. Usuwa się również zmiany w obrębie otaczających narządów.

Przeczytaj: Jakie zabiegi w obrębie zatok?

Nowotwory ucha - jak są leczone?

Niektóre z nowotworów ucha można usuwać chirurgicznie. Jeśli zajęta jest skóra kanału słuchowego- usuwa się ją i robi się przeszczep. Jest to wystarczająca terapia dla nowotworów z komórek podstawnych. Dla innych form o poważniejszym przebiegu trzeba bardzo radykalnej chirurgii a później uzupełnienia radioterapią. Wymagane są techniki mikrochirurgii.

Inne nowotwory głowy i szyi

W przebiegu innych nowotworów obszaru głowy i szyi stosuje się najpierw wnikliwą diagnostykę obrazową lub endoskopową, po czym w oparciu o rezultaty przeprowadza się leczenie operacyjne lub skojarzone.

Polecamy: Wyczułeś guz na szyi - i co dalej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!