Chirurgiczne leczenie nowotworów
Bardzo dużą gałęzią otorynolaryngologii jest leczenie guzów w okolicy głowy i szyi. Nie wszystkie z nich są domeną tej specjalności, a zaliczamy do nich nowotwory zatok, jamy ustnej, gardła, jamy nosowej, krtani, migdałków, ślinianek i ucha. Lokalizacje te sprzyjają złośliwemu charakterowi zmian, więc terapia musi być poprzedzona bardzo szczegółową diagnostyką, a leczenie musi być wielodyscyplinarne. W przypadku tego typu nowotworów na pierwszy plan wysuwa się radioterapia, a chirurgia jest bardzo korzystnym jej uzupełnieniem. W przypadku mało rozległych zmian może być nawet wystarczająca.
Ważnym czynnikiem ryzyka zmian nowotworowych w otorynolaryngologii jest palenie tytoniu - od momentu rozpoznania do końca życia chory ma zakaz palenia. Lekarze przeprowadzają zawsze diagnostykę równolegle rozrastających się nowotworów w tym obrębie.
Rak krtani a leczenie operacyjne
Leczenie w przypadku raka krtani zależy od jego dokładnego umiejscowienia oraz od objawów. W mniej zaawansowanych postaciach stosuje się oprócz radioterapii również chirurgię laserową oraz częściowe usunięcie krtani. Im bardziej zaawansowana postać tym leczenie musi być bardziej doszczętne. W przypadku usunięcia krtani traci się jej funkcję, jednak przy specjalistycznej rehabilitacji mowy możliwe jest nauczenie się innego typu głosowej komunikacji z otoczeniem.
Usunięcie nowotworów zatok
Najczęstszym nowotworem zatok jest rak płaskonabłonkowy. Jest to rzadka zmiana, jednak gdy wystąpi może się rozprzestrzeniać na inne tkanki. Daje objawy ze strony nosa, oczu i zębów. Operacja musi odbyć się w jak najkrótszym czasie a jej radykalność jest dopasowana do rozległości nowotworu. Usuwa się również zmiany w obrębie otaczających narządów.
Przeczytaj: Jakie zabiegi w obrębie zatok?
Nowotwory ucha - jak są leczone?
Niektóre z nowotworów ucha można usuwać chirurgicznie. Jeśli zajęta jest skóra kanału słuchowego- usuwa się ją i robi się przeszczep. Jest to wystarczająca terapia dla nowotworów z komórek podstawnych. Dla innych form o poważniejszym przebiegu trzeba bardzo radykalnej chirurgii a później uzupełnienia radioterapią. Wymagane są techniki mikrochirurgii.
Inne nowotwory głowy i szyi
W przebiegu innych nowotworów obszaru głowy i szyi stosuje się najpierw wnikliwą diagnostykę obrazową lub endoskopową, po czym w oparciu o rezultaty przeprowadza się leczenie operacyjne lub skojarzone.
Polecamy: Wyczułeś guz na szyi - i co dalej?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!