Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?

Operacje chirurgiczne przedłużają, poprawiają komfort, bądź po prostu ratują życie/fot. Fotolia
Odkąd wynaleziono precyzyjne techniki chirurgiczne oraz możliwości obrazowania na odległość, a wygląd nabrał na znaczeniu, coraz większą wagę przywiązuje się do diagnostyki takiej, która będzie zarówno skuteczna, jak i nie będzie pozostawiała wiele śladów. Mimo że czasem niezbędne jest pozyskanie fragmentów tkanek lub ich dokładne obejrzenie, robi się to obecnie w warunkach minimalnej inwazyjności.
/ 24.07.2011 00:52
Operacje chirurgiczne przedłużają, poprawiają komfort, bądź po prostu ratują życie/fot. Fotolia

Rozwiązanie - endoskopia

W laryngologii często wykorzystuje się procedury diagnostyki inwazyjnej ze względu na umiejscowienie struktur w dobrze odgraniczonym i delikatnym środowisku. Nie chcąc rozcinać skóry twarzy czy rozwiercać kości czaszki przed właściwym zabiegiem operacyjnym, gdy badania obrazowe nie pokazują dokładnie problemu, otorynolaryngolodzy uciekają się do technik endoskopowych, które z jednej strony są bezpieczne i niekrwawe, a z drugiej pozwalają na wgląd w struktury w zamkniętych przestrzeniach.

Przeczytaj: Jaki wachlarz zabiegów oferuje laryngologia?

By obejrzeć z bliska

Podczas zabiegu w znieczuleniu lekarz w wprowadza pod kontrolą wzroku cienką rurkę w okolicę, która budzi jego podejrzenie. Mogą to być zatoki, jama nosowa czy krtań. Zbadanie tych struktur nie byłoby możliwe bez rozcinania wielu warstw tkanek i oszpecania pacjenta. Obecnie na rurce zamieszczona jest kamerka ze światłem, które umożliwiają obejrzenie w powiększeniu błony śluzowej oraz niektóre testy funkcjonalne np. w obrębie krtani. Dodatkowo możliwe jest pobranie tkanek do badania histopatologicznego i ustalenia typu (ewentualnie złośliwości) zmian.

Również w przypadku chorób ucha niezbędna okazać się może diagnostyka inwazyjna skierowana na ucho środkowe lub wewnętrzne.

Wnioski z badania

Po odpowiedniej diagnostyce możliwe jest dalsze zaplanowanie leczenia. W przypadku zmian o charakterze złośliwym stosuje się w pierwszej kolejności radioterapię lub chirurgię w zależności od rozległości zmian. Już podczas tego zabiegu można usunąć niezłośliwe polipy czy naprawić niektóre funkcjonalne odmienności. W wielu przypadkach endoskopia jest dopiero wstępem do właściwego leczenia operacyjnego. Czasami jej wynik skłania lekarzy do dalszego leczenia farmakologicznego.

Polecamy: Postępowanie w urazach laryngologicznych

Słowo ‘rak’ może paść dopiero po badaniu histopatologicznym!

Niemożliwe jest postawienie diagnozy nowotworu bez pobrania wycinka do badań histopatologicznych. Oczywiście lekarz wedle swego doświadczenia może podejrzewać chorobę rozrostową, jednak ostateczne rozpoznanie opiera się zawsze na badaniu mikroskopowym. Dlatego też obowiązkowe jest pobranie materiału, co związane jest z pozyskaniem fragmentu podejrzanej tkanki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA