Rozwiązanie - endoskopia
W laryngologii często wykorzystuje się procedury diagnostyki inwazyjnej ze względu na umiejscowienie struktur w dobrze odgraniczonym i delikatnym środowisku. Nie chcąc rozcinać skóry twarzy czy rozwiercać kości czaszki przed właściwym zabiegiem operacyjnym, gdy badania obrazowe nie pokazują dokładnie problemu, otorynolaryngolodzy uciekają się do technik endoskopowych, które z jednej strony są bezpieczne i niekrwawe, a z drugiej pozwalają na wgląd w struktury w zamkniętych przestrzeniach.
Przeczytaj: Jaki wachlarz zabiegów oferuje laryngologia?
By obejrzeć z bliska
Podczas zabiegu w znieczuleniu lekarz w wprowadza pod kontrolą wzroku cienką rurkę w okolicę, która budzi jego podejrzenie. Mogą to być zatoki, jama nosowa czy krtań. Zbadanie tych struktur nie byłoby możliwe bez rozcinania wielu warstw tkanek i oszpecania pacjenta. Obecnie na rurce zamieszczona jest kamerka ze światłem, które umożliwiają obejrzenie w powiększeniu błony śluzowej oraz niektóre testy funkcjonalne np. w obrębie krtani. Dodatkowo możliwe jest pobranie tkanek do badania histopatologicznego i ustalenia typu (ewentualnie złośliwości) zmian.
Również w przypadku chorób ucha niezbędna okazać się może diagnostyka inwazyjna skierowana na ucho środkowe lub wewnętrzne.
Wnioski z badania
Po odpowiedniej diagnostyce możliwe jest dalsze zaplanowanie leczenia. W przypadku zmian o charakterze złośliwym stosuje się w pierwszej kolejności radioterapię lub chirurgię w zależności od rozległości zmian. Już podczas tego zabiegu można usunąć niezłośliwe polipy czy naprawić niektóre funkcjonalne odmienności. W wielu przypadkach endoskopia jest dopiero wstępem do właściwego leczenia operacyjnego. Czasami jej wynik skłania lekarzy do dalszego leczenia farmakologicznego.
Polecamy: Postępowanie w urazach laryngologicznych
Słowo ‘rak’ może paść dopiero po badaniu histopatologicznym!
Niemożliwe jest postawienie diagnozy nowotworu bez pobrania wycinka do badań histopatologicznych. Oczywiście lekarz wedle swego doświadczenia może podejrzewać chorobę rozrostową, jednak ostateczne rozpoznanie opiera się zawsze na badaniu mikroskopowym. Dlatego też obowiązkowe jest pobranie materiału, co związane jest z pozyskaniem fragmentu podejrzanej tkanki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!