Jakimi lekami leczy się nerki?

W chorobach nerek stosowanych jest bardzo wiele preparatów, które umożliwiają eliminację bakterii z dróg moczowych, a także usprawniają pracę nerek w momencie, gdy mechanizmy immunologiczne organizmu ja uniemożliwiają. Zobacz, które z dostępnych preparatów farmakologicznych podaje się w schorzeniach nerek.
/ 24.05.2013 12:41

Leki

Antybiotyki

Leczenie wszelkiego rodzaju zakażeń – od zapaleń nerek na tle bakteryjnym poprzez zapalenie pęcherza, aż do zapalenia cewki moczowej, wymaga podawania leków przeciwbakteryjnych – antybiotyków. Najlepiej nadają się do tego celu te preparaty, które nie mają w zakresie swojego działania wpływu nefrotoksycznego (uszkadzającego nerki), by nie narażać chorych narządów na dodatkowe obciążenia. W związku z tym unika się stosowania aminoglikozydów oraz sulfonamidów, gdyż to właśnie one w największym stopniu mają skłonność do działania toksycznego na narządy zajmujące się filtrowaniem krwi ze zbędnych produktów przemiany materii. Wyeliminowanie bakterii z dróg moczowych jest jedyną skuteczną metodą na wyleczenie zapalenia o etiologii infekcyjnej.

Zobacz także: Infekcje układu moczowego - jak im zapobiegać?

Glikokortykosteroidy

Ta grupa leków popularnie zwana jest sterydami. Podaje się je w celu zahamowania nadmiernie rozbudzonej reakcji zapalnej, która leży u podstaw wielu schorzeń nefrologicznych. Sterydy niwelują stan zapalny, a także powodują zahamowanie wydalania białka wraz z moczem oraz sprawiają, że przebieg danego schorzenia nefrologicznego jest dla pacjenta dużo łagodniejszy.

Stosowanie sterydów wiąże się jednak z występowaniem wielu skutków ubocznych takiej terapii, obejmujących uszkodzenie żołądka, osteoporozę, odkładanie się tkanki tłuszczowej w nieprawidłowych miejscach, występowanie rozstępów na skórze oraz większą skłonność do cukrzycy i zakażeń.

Leki moczopędne

Cała grupa diuretyków (jest to inna nazwa leków moczopędnych) obejmuje kilka rodzajów środków farmakologicznych. Każdy z nich ma swoją specyfikę działania oraz dostosowany jest do rodzaju choroby pacjenta. Istnieją leki moczopędne, które oszczędzają wydalanie niektórych jonów (potasu lub wapnia) lub takie, które powodują zwiększenie uwalniania wody z organizmu bez względu na skład moczu. Podawane są głównie w obrzękach lub zaburzeniach jonowych, towarzyszących chorobom nerek.

Leki immunosupresyjne

Leki, hamujące reakcje odpornościowe podawane są głównie u tych pacjentów, którzy z różnych innych względów chorobowych nie mogą otrzymywać sterydów. Leki immunosupresyjne osłabiają odpowiedź organizmu na zagrożenie, przez co hamują procesy uszkadzające nerki. Są one pozbawione działań niepożądanych typowych dla sterydów, a efekt ich stosowania jest bardzo podobny. Stosowane są głównie w schorzeniach nerek z autoagresji, ale także u pacjentów po przeszczepie nerki, zapobiegając jego odrzuceniu. Najpopularniejsze preparaty to cyklosporyna, rapamycyna oraz mykofenolan mofetilu.

Zobacz także: Do czego służą nerki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/26.04.2018 06:35
Moim problemem jest głównie kamica nerkowa, więc przy kolce nerkowej stosuję leki przeciwbólowe i rozkurczowe. A do tego ziołowa fitolizyna, która działa moczopędnie i przeciwzapalnie. I tę pastę biorę również profilaktycznie, by dobrze wypłukiwały się złogi piasku, zanim uformuje się kamień nerkowy. Nie chcę kolejny raz przechodzić przez rodzenie kamienia.
/14.08.2015 08:50
Można tez sięgnąć po urosept i żurawinę u dzieci też można stosować http://www.i-apteka.pl/product-pol-50759-Zurascin-Junior-syrop-100ml.html o nerki trzeba bardzo dbać! najlepiej od okresu dojrzewania już modyfikować swoją dietę.
/08.02.2015 09:04
Witam, mam do sprzedania Ginjal Złoty Konik, oryginalny z hologramami swiadczacymi o autentycznosci leku. Kraj pochodzenia Indonezja, prod. IKONG Pharmaceutical. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w Dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. Cena 110zl za każde opakowanie. Ogloszenie dlugoterminowe. Zainteresowanych proszę o kontakt: julka154@wp.pl
POKAŻ KOMENTARZE (3)