Jeden gen odpowiedzialny za raka płuc

Rtg płuc/fot. Fotolia
Niezwykle silny gen MMP-10 jest odpowiedzialny za pojawienie się oraz rozwój raka płuc. Okazało się, że komórki macierzyste nowotworu mają więcej tego genu niż powstałe już guzy – czytamy na rp.pl w artykule „Pojedynczy gen inicjuje i podtrzymuje raka płuc”.
/ 27.04.2012 09:25
Rtg płuc/fot. Fotolia

Enzymy wytwarzane przez gen MMP-10 zgromadzony wokół guza tworzą specyficzne środowisko sprzyjające rozwojowi komórek rakowych. Oprócz pojawiania się nowych komórek, gen ten inicjuje ich rozsiew po całym organizmie, co prowadzi do przerzutów, z którymi zmaga się wielu chorych.

Badania dowiodły, że gen pozwala komórkom macierzystym raka wciąż się odnawiać, przez co stosowana chemioterapia nie przynosi oczekiwanych efektów i po zakończeniu leczenia szybko pojawia się nawrót choroby oraz przerzuty.

Naukowcy zaskoczeni są witalnością i dużym wpływem genu MMP-10 na rozwój raka. Kierujący zespołem badaczy prof. Alan Fields mówi, że nie spodziewali się tak wielkiego udziału genu pochodzącego z komórek macierzystych raka.

Zobacz też: Niektóre substancje działają jak hormony

Źródło: rp.pl/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA