Udar mózgu – według danych WHO z 2014 roku – stanowił na świecie drugą, po chorobach serca, przyczynę zgonów osób dorosłych na przestrzeni lat 2000-2012. Jeśli chodzi o Europę, najgorsza sytuacja jest w Rosji. Druga w kolejności na tej niechlubnej liście jest… Polska.
Czym jest udar mózgu?
Co roku 70,000 Polaków doznaje udaru mózgu. Jest to zespół objawów neurologicznych, który – podobnie jak zawał – jest stanem zagrażającym życiu. Udar może być krwotoczny (wylew krwi do mózgu z pękniętego naczynia) lub niedokrwienny (gdy światło naczynia zamknie się i zablokuje dopływ krwi do mózgu).
Zgodnie z raportem fundacji „Udar mózgu” u 71% osób, które go przeszło, doszło do afazji, czyli problemów z komunikowaniem się. Tacy chorzy mają problemy ze zrozumieniem tego, co się do nich mówi, nie umieją wyłapać żartu, metafory czy ironii, mówią niewyraźnie, mają problemy z pamięcią i poprawnym budowaniem zdań.
Objawy udaru mózgu
Stan chorego, który doświadczył udaru, zależy od rodzaju udaru, jego lokalizacji i obszaru mózgu, którego dotyczy, a także od szybkości podjętego leczenia. To dlatego jeśli podejrzewamy udar, powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Jakie są więc objawy udaru? Symptomy zależą od jego rodzaju.
- Udar niedokrwienny: niedowład jednej strony ciała, zaburzenia mowy, czucia, równowagi.
- Udar krwotoczny: nudności, bóle głowy, wymioty, zaburzenia świadomości, a także podobnie jak w niedokrwiennym – niedowład jednej strony ciała, zaburzenia mowy, czucia oraz równowagi.
Dowiedz się więcej o udarze mózgu i jego objawów z naszego filmu!
Polecamy też:
Komu grozi udar mózgu?
Udar i wylew, czyli co nam grozi w upały?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!