Jesienne bóle stawów

Nie musisz być zdiagnozowanym reumatykiem aby o nadejściu jesieni wiedzieć w każdym punkcie ciała. To najbardziej nieprzyjazna ciału pora roku…
/ 10.10.2012 07:03

Nie musisz być zdiagnozowanym reumatykiem aby o nadejściu jesieni wiedzieć w każdym punkcie ciała. To najbardziej nieprzyjazna ciału pora roku…

Jesienne bóle stawów

depositphotos.com

Jesienią nasila się bardzo wiele chorób od astmy przez chorobę wrzodową a na reumatyzmie skończywszy. Ból stawów dotyczą osób w każdym wieku i w bardzo różnym stanie zdrowia – nie tylko seniorów dotkniętych reumatyzmem, ale także sportowców po kontuzjach. Zresztą, rodzina chorób reumatycznych jest tak wielka, że nie każdy z nas nawet ma być szansę być prawidłowo zdiagnozowanym a w listopadzie i tak boli…

Meteorologiczny staw
Jest wielu ludzi, którzy każdy deszcz są w stanie przewidzieć ze skutecznością lepszą niż większość serwisów pogodowych. Czasem jest to świdrujący ból w łokciu, czasem sztywność w kolanie, innym razem wykręcanie stawów w palcach i nadgarstkach. Choroby o podłożu reumatycznym manifestują się różnie u różnych ludzi i każdy z nas może zmiany meterologicznie odczuwać inaczej.
Dlaczego zwiastuny nadejścia deszczu są tak bolesne nikt do końca nie wie. Naukowcy raczej nie widzą bezpośredniego związku między zmianą pogody a zaostrzeniem objawów choroby reumatycznej, ale pacjenci olbrzymiej większości relacjonują znaczne pogorszenie stanu zdrowia jesienią. Jedna z teorii mówi o gwałtownych spadkach ciśnienia atmosferycznego przed deszczem I burzami, które mogą powodować, że tkanka wokół chorego stawu puchnie i powoduje ból.

Wygrzej ból
I cokolwiek by mówili naukowcy, każdy kto raz chociaż miał bóle reumatyczne potrafi dość jasno łączyć je z przewlekłym zimnem i na odwrót – ciepło przynosi zwykle znaczą ulgę i zmniejszenie dolegliwości. Nie dopuszczanie do zaziębienie stawów przez odpowiednie ciepłe ubranie to podstawa, zaś w przypadku bólu pomóc zawsze mogą ciepłe okłady – z borowiny, glinek, termoforu, poduszki elektrycznej czy specjalnych poduszek wypełnionych pestkami. Część z nich możemy wykonywac samodzielnie w domu, inne, takie jak glinkowe, parafinowe czy borowinowe wymagają wizyty w centrum fizykoterapii.

Poza tym, aby uchronić się przed dolegliwościami jesieni pamiętaj aby:

  • Wzbogacić dietę odpowiednimi suplementami chroniącymi chrząstkę stawową – kolagen oraz chlorowodorek glukozaminy to dwie substancje o właściwościach regenerujących I poprawiających funkcjonowanie stawów.
  • Ćwiczyć mimo bólu – odpowiedni ruch pomaga utrzymać ruchomość w stawach i wzmacnia mięśnie, które z kolei odciążają stawy przy codziennym funkcjonowaniu. Aktywność fizyczna poprawia też ogólny stan samopoczucia, co jest kluczowe przy chorobach reumatycznych. Basen, jazda na rowerze i spacery są szczególnie polecane przez reumatologów.
  • Dużo pić – przyjmowane płyny pomagają nawodnić substancję maziową obecną w stawach i tym sposobem są one lepiej “naoliwione”.
  • Utrzymywać wagę – zwiększenie ciężaru ciała jest dla stawów olbrzymim wyzwaniem I zwykle znacząco zwiększa dolegliwości bólowe. Dbaj o odpowiednią dietę i ruch aby nie dopuścić do nadwagi.
  • Odpoczywać – oprócz sportu ważne jest także zapewnieni organizmowi szansy do regeneracji. Upewnij się więc że wypoczywasz w nocy a w razi potrzeby znajdź codziennie chociaż 30-60 minuty na relaksację.
  • Gdy ból jest bardzo silny możesz sięgnąć po niesterydowe środki przeciwzapalne na bazie ibuprofenu, diklofenaku, ketoprofenu, naproksenu lub kwasu salicylowego do przyjmowania w maściach I kremach lub tabletkach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA