Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika, a umiera około 2 500 kobiet. Można powiedzieć, że statystycznie każdego dnia 9 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Nowotwory złośliwe jajnika są na 5 miejscu pod względem częstości zgonów u kobiet.
Dlatego wystartowała pierwsza Ogólnopolska Kampania Społeczna „Diagnostyka jajnika” pod hasłem „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki”. Jej celem jest przekonanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych.
Nieprzypadkowo ambasadorką kampanii została aktorka — Anna Dereszowska, która właśnie z powodu raka jajnika w wieku dziewięciu lat straciła mamę.
Żyje się bardzo szybko, zapomina o najistotniejszych sprawach, o zdrowiu. Jesteśmy zajęci nowym projektem w pracy, remontem domu. To są sprawy dla nas istotniejsze; potem okazuje się, że nie zdążymy w tym domu zamieszkać, a projektu wygłosić. Należy ustalić priorytety, a nikt nie powinien wątpić, że zdrowie jest najważniejsze .
— mówi Anna Dereszowska, ambasadorka kampanii.
Trzeba o tym jak najwięcej mówić, trzeba jak najczęściej przypominać o badaniach — dodaje Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, przekonuje, że — regularne badania i troska o zdrowie intymne są kluczowe, jeśli chcemy spokojnie realizować nasze dalsze plany i marzenia.
Każdy scenariusz bywa taki sam?
Scenariusz zwykle bywa podobny. Wiadomość o chorobie – zawsze w nieodpowiednim momencie, potem długa walka. Tak też było w przypadku Marleny. Pięknej kobiety, studentki, która chłonęła każdą chwilę swojego życia. Z głową pełną pomysłów na życie i marzeń, bo kto ich nie ma. Miała przejść prosty zabieg usunięcia torbieli jajnika. Jednak okazał się on początkiem prawdziwej batalii z nowotworem.Jak rozpoznać objawy raka jajnika?
W przypadku raka jajnika sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana: nowotwór ten rozwija się „po cichu”, nie dając wczesnych specyficznych objawów, sugerujących, że coś niepokojącego dzieje się w ciele kobiety. Do niepokojących objawów, przedłużających się w czasie, należy zaliczyć:- dyskomfort w jamie brzusznej,
- zaparcia na przemian z biegunkami,
- bóle w okolicy krzyżowej i w dole brzucha,
- zwiększony obwód brzucha,
- wzdęcia niezależnie od rodzaju spożywanych pokarmów i w różnym czasie,
- brak łaknienia,
- nudności i wymioty,
- ogólne zmęczenie i osłabienie,
- nieregularne miesiączki,
- częste oddawanie moczu,
- parcie na pęcherz,
Ze względu na nietypowe objawy raka jajnika, bardzo istotne jest wykonywanie cyklicznych badań kontrolnych i przeprowadzanie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Dodatkowo każda kobieta powinna obserwować swoje ciało. Podczas wizyty u ginekologa powinnyśmy powiedzieć o naszych ogólnych problemach zdrowotnych, nawet jeśli wydaje nam się, że nie mają one związku z funkcjonowaniem narządów rodnych. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy chorobę nowotworową, to większą mamy szansę na wyleczenie czy dłuższe życie.
Winne mutacje genów
Niestety w przypadku raka jajnika nie możemy mówić o efektywnych metodach badań skriningowych. Dzisiaj wiemy, że czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jajnika u pewnej grupy osób są predyspozycje genetyczne, m.in. dziedziczenie mutacji genu BRCA1 i BRCA2 oraz występowania raka piersi lub jajników w rodzinie.Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 dziedziczymy po naszych rodzicach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być nosicielami uszkodzonej kopii genu, ale zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów jajników i piersi dotyczy głównie kobiet (jeśli w rodzinie były odnotowane zachorowania na raka sutka u mężczyzn powinno się niezwłocznie wykonać w rodzinie badania w kierunku mutacji w genie BRCA). Nie można zatem nosicielstwa mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 wiązać tylko z kobietami, ojciec – nosiciel mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, może ją przekazać swoim dzieciom (synom i córkom)
Bezpłatne badania w kierunku predyspozycji raka jajnika
W tym roku dzięki wsparciu Ogólnopolskiej Sieci Laboratoriów ALAB mamy 200 bezpłatnych badań laboratoryjnych na oznaczenie obecności poziomu markera CA-125 oraz HE 4 (Test Roma) oraz kupon na 25% zniżki na badanie mutacji w genie BRCA1 – predyspozycji genetycznej w kierunku raka jajnika i raka piersi. Aby wygrać bezpłatne badanie, należy wziąć udział w konkursie, o którym będziemy informować w następujących magazynach:- Poradnik Domowy numer 10/2015 (w sprzedaży od 10.09), Pani Domu numer 20/205 (w sprzedaży od 28.09),
- Przyjaciółka numer 19/2015 (w sprzedaży od 24.09), Vita 10/2015 (w sprzedaży od 24.09) oraz
- Moje Smaki Życia numer 10/2015 (w sprzedaży od 28.09) i odpowiedzieć na pytanie: „W jaki sposób zmotywowałabyś kobiety do wykonywania badań ginekologicznych?”
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!