Kasze są dodatkiem do potraw, zwłaszcza o rustykalnym charakterze. Kasza z grzybami, krupnik, indyk nadziewany kaszą i warzywami, gołąbki, pierogi z kaszą gryczaną i serem to tylko niektóre propozycje kulinarne z kaszą w roli głównej. Kasza oprócz tego, że jest tak wszechstronnym produktem zbożowym, uznaje się ją za zdrowy substytut ziemniaków, ryżu i makaronów.
W zależności od ziarna z którego wytwarza się kaszę, uzyskujemy niepowtarzalne jej rodzaje. Do ich produkcji wykorzystywane są takie zboża jak pszenica, jęczmień, proso, owies, gryka, orkisz oraz ziarna kukurydzy. Są one mechanicznie oczyszczane i rozdrabniane, dzięki czemu otrzymujemy kasze drobnoziarniste.
Co znajdziemy w kaszy?
Wartości odżywcze kasz są wyższe od ziemniaków, ryżu czy makaronów. Są źródłem węglowodanów złożonych, w tym skrobi, która uwalnia się powoli, zapewniając uczucie sytości przez dłuższy czas.
Skład odżywczy zmienia się w zależności od rodzaju kaszy, jednak cechą wspólną jest zawartość:
- witamin grupy B: B1, B2, B6, niacyny, kwasu foliowego, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy, rozwój, krew i stan skóry,
- witaminy E, czyli witaminy młodości, przeciwutleniacza, który zapobiega starzeniu się organizmu i warunkuje prawidłowy stan skóry i błon śluzowych,
- potasu, wapnia, fosforu, magnezu, dzięki którym prawidłowo pracują mięśnie i mineralizują kości,
- krzemu, siarki, cynku oraz manganu, pozytywnie wpływających na odporność organizmu i stan skóry,
- białek roślinnych, ale bez lizyny i tryptofanu, które występują jedynie u zwierząt – dlatego kasze warto łączyć z mięsem lub mlekiem.
Kasze są szczególnie polecane:
- osobom chorym na nadciśnienie, po zawałach, udarach mózgu, zmagającym się z miażdżycą naczyń krwionośnych ,
- kobietom narażonym na pojawienie się niedokrwistości oraz osobom które już chorują na anemię,
- osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ dzięki zawartości cukrów złożonych nie podnoszą one gwałtownie poziomu glukozy we krwi,
- ludziom z zaburzeniami nastroju, zwęszonej ekspozycji na stres, z uwagi na ochronne działanie witamin z grupy B, magnezu i potasu,
- osobom zmagającym się z zaparciami, ponieważ dzięki zawartości błonnika i magnezu można im zapobiegać,
- ludziom z hiperpipidemią, ponieważ błonnik zawarty w kaszach utrudnia wchłanianie się nadmiaru cholesterolu.
Komu kaszy nie wolno podawać?
Kasze grube nie są zalecane osobom chorującym na wrzody żołądka, zapalenie żołądka i jelit, chorobę refluksową, ponieważ z uwagi na wysoką zawartość błonnika, fosforu i siarki, mogą bardziej podrażniać układ pokarmowy.
Pszenica
Z niej wytwarza się popularną kaszkę mannę i kuskus (semolina z pszenicy durum wymieszana z wodą). Kasza manna jest często zalecana w przypadłościach żołądkowo-jelitowych, problemach z pęcherzykiem żółciowym, nerkami i w chorobach wątroby. Jest to jedyna kasza o wysokiej zawartości jodu. Mannę najprościej można wykorzystać do ugotowania kleiku, zupy mlecznej lub jako dodatek do zup jarzynowych. Kuskus ma podobne właściwości zdrowotne co kasza manna. Najlepiej łączy się z mięsem i gulaszami. Jest szczególne polecany dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym.
Kuskus z kurczakiem i warzywami
Gryka
Produktami uzyskanymi z gryki jest kasza gryczana i krakowska. Kasza gryczana jest uznawana za jedną z najzdrowszych kasz. Nie zakwasza organizmu, jest bogata w witaminy z grupy B, szczególnie polecana u osób z chorobami kardiologicznymi, ponieważ jej systematyczne spożywanie sprzyja redukcji złego cholesterolu. Ponadto poleca się ją w chorobach jelit i celiakii, gdyż nie zawiera glutenu.
Proso
Z tego ziarna produkowana jest kasza jaglana. Jest to kasza najbogatsza w witaminy z grupy B i zawiera też całe mnóstwo białka. Podobnie do kaszy gryczanej nie zawiera glutenu, więc jest polecana w przypadku celiakii i alergii pokarmowej. Świetnie komponuje się z mięsem, jak również z owocami w formie zapiekanek.
Jęczmień
Wykorzystywany jest do produkcji kaszy pęczak, grubej, średniej i perłowej. Poprawiają one trawienie, są pomocne w walce z wysokim cholesterolem i problemami skórnymi. Dzięki zawartości błonnika, zapobiegają zaparciom i na dłużej pozostawiają uczucie sytości. Są jednymi ze smaczniejszych kasz.
Orkisz
Nazwa uzyskiwanej z niego kaszy pochodzi od ziarna – kasza orkiszowa. Zawiera ona duże ilości białka, witaminy z grupy B i pierwiastki: potas, magnez, fosfor oraz żelazo. Dzięki swym składnikom obniża poziom cholesterolu, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę oraz zapobiega tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym. Ma delikatny smak i nadaje się do potraw z mięsem i warzywami. Wegetarianie chętnie wykorzystują tą kaszę w swoim menu.
Kukurydza
Z ziarenek kukurydzy produkuje się kaszkę kukurydzianą, bogatą w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe. Bardzo rzadko uczula, więc jest polecana także niemowlakom i małym dzieciom. Pomaga walczyć z zaburzeniami gospodarki lipidowej i jest wskazana u osób chorujących na serce. Dobrze komponuje się z mięsem i warzywami.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!