Kichanie - 8 faktów i mitów

Kichanie fot. Fotolia
Wydaje ci się, że o kichaniu wiesz już wszystko? A może wierzysz w któryś z bardzo popularnych mitów na ten temat? Sprawdź!
/ 09.03.2015 07:00
Kichanie fot. Fotolia
Kichnięcie to bezwarunkowa, odruchowa reakcja organizmu. Dzięki niej możliwe jest oczyszczenie nosa z wszelkich niepożądanych substancji. A co ty wiesz o kichaniu? Sprawdź!

1. Kichamy z prędkością huraganu

Fakt. Podczas kichnięcia wydostające się z płuc powietrze może mieć prędkość nawet 160 km/h! Z związku z tym wydostające się z powietrzem wirusy czy bakterie mogą przebyć odległość nawet 3 metrów.

2. Podczas kichnięcia na chwilę przestaje bić serce

Mit. Wysokie ciśnienie w klatce piersiowej może delikatnie wpłynąć przez moment na zmianę rytmu pracy serca, ale nigdy nie powoduje jego zatrzymania.

3. Nie należy powstrzymywać kichnięcia

Fakt. Ze względu na bardzo dużą prędkość powietrza, które powinno znaleźć naturalne ujście przez nos i usta, próba stłumienia kichnięcia może powodować mikrourazy pęcherzyków płucnych, drobnych naczyń krwionośnych np. w oczach, czy uszkodzenia błony bębenkowej.

4. Kichanie może spowodować śmierć

Mit. Samo kichnięcie nie ma takiej mocy. Mit wziął się stąd, że teoretycznie chwilowy wzrost ciśnienia może spowodować przesunięcie się skrzepu w naczyniach krwionośnych i wywołać zator lub w przypadku poważnego tętniaka w mózgu - pęknięcie.

5. Najlepiej kichać w chusteczkę lub rękaw

Fakt. Dzięki temu zapobiegamy rozprzestrzenianiu się obecnych w wydzielinie zarazków. Jednorazowo możemy wykichać mgiełkę składającą się nawet ze 100 000 kropelek! Dlatego warto to robić - jeśli nie dla walorów estetycznych, to dla zdrowia otaczających nas osób.

6. Kichnięcie przy otwartych oczach może spowodować wypadnięcie gałek ocznych.

Mit. Kichnięcie nie powoduje aż tak dużego ciśnienia. Co najwyżej, mogą nam popękać drobne naczynka krwionośne i tylko lekko się zaczerwienią białka oczu. Odruch zamykania oczu ma jedynie ochronić oczy przed nagłym wzrostem ciśnienia.

7. W czasie snu nie kichamy

Fakt. Dzieje się tak dlatego, że połączenia nerwowe przekazujące sygnał do mózgu o potrzebie kichnięcia też „śpią”, są po prostu nieaktywne.

8.  Światło może powodować kichanie

Fakt. U około 25% ludzi można zaobserwować odruch kichania przy nagłej ekspozycji na światło słoneczne. Naukowcy nie umieją wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Przypuszcza się, że nasz mózg może z niewiadomych przyczyn łączyć wysyłanie sygnału o konieczności zwężenia źrenic z koniecznością kichnięcia.

Więcej o kichaniu:

Na podstawie materiałów prasowych Aspecton Spray

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA