Kiedy mamy do czynienia z migotaniem przedsionków?

Aby ustalić przyczynę migotania przedsionków lekarz może zalecić także inne badania, np. badanie echokardiograficzne, badanie EKG Holtera, RTG klatki piersiowej czy próbę wysiłkową
Migotanie przedsionków polega na szybkiej i nieskoordynowanej pracy przedsionków serca. Dowiedz się, jak objawia się migotanie przedsionków i co może je powodować?
/ 25.11.2010 15:35
Aby ustalić przyczynę migotania przedsionków lekarz może zalecić także inne badania, np. badanie echokardiograficzne, badanie EKG Holtera, RTG klatki piersiowej czy próbę wysiłkową

Czym jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków jest rodzajem arytmii, w którym dochodzi do szybkiej, nieskoordynowanej pracy przedsionków serca. Pompowanie krwi do komór nie jest wtedy efektywne, a na skutek nieskoordynowanej pracy układu przewodzącego może również dochodzić do przyspieszonej akcji komór.

Rodzaje migotania przedsionków:

  • Napadowe migotanie przedsionków – trwa mniej niż 7 dni (zwykle nie dłużej niż 24 godziny) i ustępuje samoistnie.
  • Przetrwałe migotanie przedsionków – trwa dłużej niż 7 dni, nie ustępuje samoistnie.
  • Utrwalone migotanie przedsionków – długotrwałe.

Sprawdź: Amfetamina - lekki czy ciężki narkotyk?

Możliwe przyczyny migotania przedsionków:

  • choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, wady zastawek serca, zawał mięśnia sercowego, niewydolność lewej komory, kardiomiopatie, zapalenie mięśnia sercowego, zator płucny, guzy zlokalizowane w ścianach przedsionków,
  • nadczynność tarczycy,
  • stosowanie używek takich jak papierosy, alkohol, narkotyki, leki,
  • zaburzenia elektrolitowe, czyli zbyt duże lub zbyt małe stężenie sodu, potasu lub magnezu we krwi
  • zwiększona aktywność autonomicznego układu nerwowego.

Objawy

Chorzy z napadowym migotaniem przedsionków zwykle odczuwają nierówne bicie serca, duszność, ból w klatce piersiowej i wzmożoną męczliwość. Czasem mogą także wystąpić zawroty głowy i omdlenia. Tętno jest nieregularne, w badaniu stwierdza się deficyt tętna na obwodzie (niewyczuwalne lub słabo wyczuwalne tętno na obwodowych tętnicach). Pacjenci z utrwalonym migotaniem przedsionków nie odczuwają zwykle żadnych objawów.

Rozpoznanie

Migotanie przedsionków rozpoznaje się na podstawie badania elektrokardiograficznego, zwanego w skrócie EKG. Jest to całkowicie bezbolesne badanie, w którym specjalne elektrody przyczepione do kończyn i klatki piersiowej rejestrują czynność elektryczną serca. Aby ustalić przyczynę migotania przedsionków lekarz może zalecić także inne badania, np. badanie echokardiograficzne, badanie EKG Holtera, RTG klatki piersiowej czy próbę wysiłkową.

Sprawdź: Jak rozpoznać migotanie przedsionków?

Leczenie

U pacjentów z napadowym migotaniem przedsionków stosuje się zwykle leczenie farmakologiczne polegające na podawaniu leków antyarytmicznych i wyrównujących stężenie jonów we krwi. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, można zastosować kardiowersję elektryczną, polegającą na przywróceniu prawidłowego rytmu za pomocą prądu o dużym napięciu. U chorych z utrwalonym migotaniem przedsionków stosuje się głównie leki przeciwkrzepliwe i kontrolę częstości rytmu komór.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA