Czym jest padaczka?
Padaczka to choroba o nieznanej przyczynie, charakteryzującą się przede wszystkim występowaniem napadów padaczkowych. Napad padaczkowy to z kolei przejściowa zmiana reaktywności lub zmiana stanu fizjologicznego części bądź całego mózgu. Napady dzielą się na: częściowe, uogólnione i niesklasyfikowane.
Leczenie farmakologiczne padaczki
Wybór leków zależy od rodzaju napadów. Np. w napadach pierwotnych uogólnionych stosowany jest kwas walproinowy, natomiast we wtórnie uogólnionych i częściowych karbamazepina. Leki starszej generacji (fenytoina, fenobarbital, prymidon) powoli wychodzą z użycia. Mogą być jednak przepisywane z powodu indywidualnych wskazań. Jest też bardzo duża grupa nowych leków (lamotrygina, wigabatryna, okskarbazepina, gabapentyna, lewetiracetam, felabamat, topiramat, tiagabina), które stają się coraz bardziej popularne. Lekiem z wyboru podczas napadu padaczkowego jest diazepam.
Gdy leki nie pomagają…
Szacuje się, że 5-10 % padaczek opornych na leczenie farmakologiczne wymaga leczenia neurochirurgicznego. Jego celem jest zmniejszenie ilości napadów padaczkowych lub zmianę ich charakteru na mniej kłopotliwe dla pacjenta.
Operacyjne leczenie padaczki lekoopornej
Leczenie chirurgiczne może zostać przeprowadzone na różne sposoby. Najczęściej wykonywane są:
- klasyczne resekcje ogniska – jest to najbardziej korzystny dla pacjenta zabieg. Dokonuje się go głównie w napadach częściowych. Polega na usunięciu ogniska padaczkorodnego z płata mózgu, z zachowaniem funkcji sąsiednich struktur. Ognisko takie najczęściej lokalizuje się w płacie skroniowym, który jest usuwany za pomocą lobektomii skroniowej. Rzadziej wykonywane są zabiegi w obrębie pozostałych płatów (resekcja ogniska w obrębie płata czołowego stanowi 10% wszystkich resekcji, ciemieniowego 3-4%, potylicznego 2-3%).
- hemisferektomia – jest to resekcja kory całej, jednej półkuli mózgu. Ma zastosowanie w przypadku bardzo ciężkich napadów przebiegających w wyniku guza mózgu lub niektórych postaci mózgowego porażenia dziecięcego.
- callosotomia (przecięcie ciała modzelowatego) – polega na przecięciu długich włókien kojarzeniowych przebiegających przez spoidło wielkie mózgu (ciało modzelowate). Jest to zabieg paliatywny, głównie w bardzo ciężkich napadach częściowych, uogólniających się, tonicznych.
- stymulacja nerwu błędnego – wykonywana jest, gdy przeprowadzenie innych zabiegów nie jest możliwe. Operacja sprowadza się do wszczepienia podskórnie generatora oraz elektrod stymulujących nerwy błędne.
Leczenie chirurgiczne przeznaczone jest tylko dla niektórych chorych na tzw. padaczkę lekooporną. Nie daje ono gwarancji wyleczenia czy poprawy. Część zabiegów wykonywana jest tylko w przypadku bardzo ciężkich napadów. Cały czas trwają prace nad wprowadzaniem nowych metod do terapii padaczki lekoopornej.
Przeczytaj: Jak powinno przebiegać leczenie padaczki?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!