Kiedy usuwać migdałki u dorosłych

chore gardło fot. Panthermedia
Jeśli dolegają ci nawracające anginy powinnaś zgłosić się do laryngologa i pomyśleć o usunięciu migdałków.
/ 13.05.2011 11:31
chore gardło fot. Panthermedia
Migdałki podniebienne leżą na bocznej ścianie gardła po obu jego stronach. Stanowią ważną część układu odpornościowego organizmu, pełnią funkcję ochronną. Wskazaniem do ich usunięcia są nawracające anginy (przebycie 5. w ciąguroku lub 3. rocznie przez kolejne dwa lata). Migdałki wycina się też w przypadku ostrej anginy wywołanej przez paciorkowca, gdy pojawią się powikłania: ostre kłębkowe zapalenie nerek lub stawów i gorączka reumatyczna z zapaleniem mięśnia serca.

Ropień okołomigdałkowy lub jego nawroty oraz przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych również mogą być wskazaniem do usunięcia, podobnie jak migdałki utrudniające oddychanie czy przełykanie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Polega on na oddzieleniu migdałków od otaczających tkanek i ich wyłuszczeniu. Trwa ok. godziny. Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi 4–10 dni, do momentu całkowitego wygojenia się nisz po usuniętych migdałkach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA