Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?

Rodzice często nie są świadomi, że ich dziecko może mieć problemy ze wzrokiem. Lekarze przypominają, że najważniejsze jest szybkie wykrycie wad wzroku, gdyż można je łatwo skorygować. Kiedy należy wybrać się z dzieckiem na profilaktyczną wizytę u okulisty? Wybrać dla dziecka okulary czy soczewki kontaktowe?
/ 13.09.2013 16:27

Badanie wzroku u dziecka/ fot. materiały prasowe AM art-media

Pierwsze sygnały, które mogą zaniepokoić

Kłopoty z czytaniem, błędy przy przepisywaniu tekstów zarówno z tablicy jak i z książki, to symptomy, że ze wzrokiem dziecka może dziać się coś złego. Eksperci alarmują, że łatwo je pomylić i uznać za oznakę braku dyscypliny.

Co jeśli lekarz stwierdzi u dziecka wadę wzroku? – to pytanie najczęściej zadają sobie rodzice. Należy wybrać odpowiedni sposób korekcji spełniający wymagania pacjenta. W przypadku dziecka, to komfort i poczucie akceptacji wśród rówieśników. Najpopularniejszym rozwiązaniem są okulary, ale coraz częściej lekarze proponują również soczewki kontaktowe.

- To rozwiązanie pozwala zachować równowagę pomiędzy takimi zmiennymi jak funkcjonalność, przestrzeganie zaleceń, łatwość używania czy czynniki społeczne i bezpieczeństwo – tłumaczy prof. Christina N. Grupcheva, przewodnicząca komitetu szkoleniowego Europejskiej Rady Okulistyki.

Co ciekawe, w krajach zachodniej Europy i w USA w soczewkach chodzą już 8-latkowie, w Polsce wciąż panuje stereotyp, że to komfort dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich. Na obniżenie wieku dla aplikacji soczewek wpływ miało m.in. wprowadzenie soczewek jednodniowych silikonowo-hydrożelowych, które jako pierwsi stworzyli i wprowadzili na rynek specjaliści firmy Johnson & Johnson Vision Care, producenta soczewek kontaktowych marki Acuvue,

- Soczewki jednodniowe to najzdrowsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla użytkowników. Nie wymagają one stosowania żadnych środków chemicznych do pielęgnacji, przez co higiena oczu jest zachowana na najwyższym poziomie - dr n. med. Arleta Waszczykowska, specjalista w dopasowywaniu soczewek dzieciom.

Polecamy: Wady wzroku u dzieci. Jak uchronić dziecko przed wadami wzroku?

Badanie przesiewowe wzroku

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku musimy odwiedzić specjalistę. Podczas badań przesiewowych przeprowadzonych przez Johnson & Johnson Vision Care w czerwcu 2013 roku, na grupie 51 dzieci, okazało się, że dla dużej liczby z nich było to pierwsze badanie wzroku.

- Widzenie obuoczne statystycznie wykształca się do 7-8 roku życia, dlatego jeśli odpowiednio wcześniej nie zdiagnozuje się anomalii takich jak zezy czy nieskorygowane wady refrakcji (np. astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność) może to prowadzić do trwałego i nieodwracalnego obniżenia ostrości wzroku – mówi mgr inż. Rafał Brygoła, optometrysta, prowadzący badanie.

Źródło: materiały prasowe AM art-media/ (dr)

Zobacz także: Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA