Reklama

Bóle menstruacyjne są problemem wielu młodych kobiet. Badania pokazują, że podczas menstruacji ponad 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat często dokucza ból. Niestety okazuje się także, że tylko około 30% z nich wie, jak skutecznie poradzić sobie z bólem menstruacyjnym, a większość przyznaje, że przynajmniej czasem czuje się bezradna.
Młode dziewczyny potrzebują więc „partnera”, który byłby ekspertem, doradcą i specjalistą w radzeniu sobie z bólami menstruacyjnymi. Odpowiedzią na problem, jakim są uciążliwe bóle menstruacyjne, jest zainicjowana przez producenta marki Ibuprom Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Kobiece Dni z Ibupromem”. Producent leku chce podzielić się swoją wiedzą na temat bólów menstruacyjnych i sposobów ich zwalczania. Wszystko po to, aby młode kobiety nie cierpiały w czasie miesiączki.

Reklama

Bodźcem powodującym pierwotne bóle menstruacyjne jest burza hormonów, która potrafi zachwiać normalne funkcjonowanie organizmu. Przyczyną odczuwanego bólu podczas menstruacji są skurcze mięśnia macicy, za które odpowiadają prostaglandyny wytwarzane w nadmiarze w wyniku zaburzeń hormonalnych. Nadmierne napięcie mięśnia macicy oraz jej zbyt częste i zbyt intensywne skurcze powodują ból. Leczenie pierwotnie bolesnego miesiączkowania rozpoczyna się od podawania leków przeciwbólowych znoszących skurczowe działanie prostaglandyn. Zmniejszają one dolegliwości bólowe w przeszło 70% przypadków. Można także odpowiednio wcześniej zabezpieczyć się, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów menstruacyjnych:
Stosowanie ibuprofenu, przez trzy dni przed spodziewaną miesiączką, zmniejsza nasilenie bólu.
Terapię uzupełniającą stanowią specyfiki rozkurczowe i łagodne środki uspokajające, najlepiej ziołowe.
Ulgę w cierpieniu przynoszą także miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania, łagodnie rozgrzewające bądź ochładzające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza.
Regularnie stosowane ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza rozciągające wykonywane przy ulubionej muzyce powodują, że przestajemy koncentrować się na odczuwanych dolegliwościach, a wzmożona aktywność sprawia, że o bólu zapominamy.

Celem Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Kobiece Dni z Ibupromem” jest pomoc w zdobywaniu wiedzy potrzebnej do tego, aby skutecznie pokonać ból menstruacyjny i przeżyć aktywnie każdy dzień. W ramach kampanii w wybranych miastach Polski organizowane są dni otwarte w poradniach ginekologicznych, podczas których dziewczęta mogą wykonać bezpłatne badanie ginekologiczne oraz porozmawiać z lekarzem na temat sposobów radzenia sobie z bólami menstruacyjnymi.

Elementem kampanii edukacyjnej jest także poradnik „Kobiece dni bez bólu”, który stanowi kompendium wiedzy na temat menstruacji i metod radzenia sobie z bólami menstruacyjnymi - można go wygrać w naszym konkursie.

Reklama

Specjalnie na potrzeby kampanii został stworzony serwis internetowy www.kobiecedni.pl, w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat problemu bólów menstruacyjnych i działań podejmowanych w ramach programu. Korzystając z serwisu, internautki mogą uzyskać porady ekspertów, zamówić bezpłatny poradnik oraz dowiedzieć się, czy i kiedy w ich mieście będą mogły wykonać bezpłatne badania ginekologiczne. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem infolinii 22/ 318 80 80, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 17.00.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!