termometr

Kobiece dni

Rusza kampania informacyjna dotycząca bólów menstruacyjnych - skorzystaj z porad specjalistów
/ 18.04.2008 12:18
termometr
Bóle menstruacyjne są problemem wielu młodych kobiet. Badania pokazują, że podczas menstruacji ponad 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat często dokucza ból. Niestety okazuje się także, że tylko około 30% z nich wie, jak skutecznie poradzić sobie z bólem menstruacyjnym, a większość przyznaje, że przynajmniej czasem czuje się bezradna.
Młode dziewczyny potrzebują więc „partnera”, który byłby ekspertem, doradcą i specjalistą w radzeniu sobie z bólami menstruacyjnymi. Odpowiedzią na problem, jakim są uciążliwe bóle menstruacyjne, jest zainicjowana przez producenta marki Ibuprom Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Kobiece Dni z Ibupromem”. Producent leku chce podzielić się swoją wiedzą na temat bólów menstruacyjnych i sposobów ich zwalczania. Wszystko po to, aby młode kobiety nie cierpiały w czasie miesiączki.

Bodźcem powodującym pierwotne bóle menstruacyjne jest burza hormonów, która potrafi zachwiać normalne funkcjonowanie organizmu. Przyczyną odczuwanego bólu podczas menstruacji są skurcze mięśnia macicy, za które odpowiadają prostaglandyny wytwarzane w nadmiarze w wyniku zaburzeń hormonalnych. Nadmierne napięcie mięśnia macicy oraz jej zbyt częste i zbyt intensywne skurcze powodują ból. Leczenie pierwotnie bolesnego miesiączkowania rozpoczyna się od podawania leków przeciwbólowych znoszących skurczowe działanie prostaglandyn. Zmniejszają one dolegliwości bólowe w przeszło 70% przypadków. Można także odpowiednio wcześniej zabezpieczyć się, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów menstruacyjnych:
Stosowanie ibuprofenu, przez trzy dni przed spodziewaną miesiączką, zmniejsza nasilenie bólu.
Terapię uzupełniającą stanowią specyfiki rozkurczowe i łagodne środki uspokajające, najlepiej ziołowe.
Ulgę w cierpieniu przynoszą także miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania, łagodnie rozgrzewające bądź ochładzające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza.
Regularnie stosowane ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza rozciągające wykonywane przy ulubionej muzyce powodują, że przestajemy koncentrować się na odczuwanych dolegliwościach, a wzmożona aktywność sprawia, że o bólu zapominamy.

Celem Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Kobiece Dni z Ibupromem” jest pomoc w zdobywaniu wiedzy potrzebnej do tego, aby skutecznie pokonać ból menstruacyjny i przeżyć aktywnie każdy dzień. W ramach kampanii w wybranych miastach Polski organizowane są dni otwarte w poradniach ginekologicznych, podczas których dziewczęta mogą wykonać bezpłatne badanie ginekologiczne oraz porozmawiać z lekarzem na temat sposobów radzenia sobie z bólami menstruacyjnymi.

Elementem kampanii edukacyjnej jest także poradnik „Kobiece dni bez bólu”, który stanowi kompendium wiedzy na temat menstruacji i metod radzenia sobie z bólami menstruacyjnymi - można go wygrać w naszym konkursie.

Specjalnie na potrzeby kampanii został stworzony serwis internetowy www.kobiecedni.pl, w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat problemu bólów menstruacyjnych i działań podejmowanych w ramach programu. Korzystając z serwisu, internautki mogą uzyskać porady ekspertów, zamówić bezpłatny poradnik oraz dowiedzieć się, czy i kiedy w ich mieście będą mogły wykonać bezpłatne badania ginekologiczne. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem infolinii 22/ 318 80 80, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 17.00.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!