Kobieta zmarła z powodu zakażenia meningokokami. Opiekowała się dziećmi
Bakterie, o których mowa, mogą zabić w ciągu kilku godzin. Jak się przed nimi ochronić?

O tym, jak groźne są meningokoki, mówi się zazwyczaj w kontekście małych dzieci. Tymczasem bakterie te bywają zabójcze także dla dorosłych, co pokazuje historia pewnej młodej Wrocławianki.
Zmarła przez meningokoki
23-letnia kobieta pracowała w przedszkolu numer 43 jako pomoc nauczycielska. Ostatni raz była w pracy 30 czerwca. Jeszcze tego dnia podawała dzieciom jedzenie i je usypiała.
Podczas zakończenia działalności pracy przedszkola, bo to jest wyłączone na miesiąc z powodu urlopów. Kobieta została zwolniona przez dyrektorkę z powodu wysokiej temperatury i poszła do domu
Jak się okazało, 3 dni później kobieta już nie żyła – zmarła 3 lipca z powodu zakażenia meningokokami. Według nieoficjalnych informacji kobieta przewlekle chorowała i miała obniżoną odporność.
O sprawie dyrektorka powiadomiła rodziców. Dzieci zostały odesłane do lekarzy w rejonie
Kobieta pracowała w sumie z 56 dziećmi. Część maluchów była szczepiona, większości z nim podano leki. Lekarze uspokajają jednak, że ryzyko zakażenia jest na szczęście bardzo małe.
Meningokoki – szczepienie
Szczepienie przeciwko meningokokom jest nieobowiązkowe, jednak z uwagi na to, jak groźne są te bakterie, warto je wykonać. Zdarza się, że zabijają w ciągu kilku godzin, prowadząc do tzw. posocznicy meningokokowej i śmierci.
Wyróżnia się 12 serotypów meningokoków, z czego 5 jest odpowiedzialna za inwazyjną chorobę meningokokową (typy A,B,C,W1356, Y). W Polsce obecnie są dostępne szczepienia chroniące przed wszystkimi pięcioma typami meningokoka. Szczepienia są zalecane od 2. miesiąca życia dziecka, są odpłatne

Objawy zakażenia meningokokami
Początkowo objawy zakażenia meningokokowego mogą przypominać zakażenie wirusowe z gorączką. Kolejne symptomy narastają z różną szybkością – od kilkunastu godzin do kilku dni, a ich kolejność może być różna. Naszą uwagę powinny zwrócić m.in.:
- nadwrażliwość dotykowa,
- senność,
- złe samopoczucie,
- trudna do obniżenia gorączka,
- dreszcze,
- drgawki,
- zaburzenia świadomości,
- wysypka,
- bóle mięsni, stawów i kończyn,
- przyspieszenie rytmu serca oraz oddechu,
- wymioty,
- biegunka,
- bóle brzucha.
Wymagają one pilnego kontaktu z lekarzem. Szybkie rozpoznanie zakażenia umożliwia szybkie leczenie – podanie antybiotyku, który zmniejsza ryzyko rozwinięcia się u chorego sepsy.
Polecamy:
Co warto wiedzieć o sepsie?