O tym, jak groźne są meningokoki, mówi się zazwyczaj w kontekście małych dzieci. Tymczasem bakterie te bywają zabójcze także dla dorosłych, co pokazuje historia pewnej młodej Wrocławianki.
Zmarła przez meningokoki
23-letnia kobieta pracowała w przedszkolu numer 43 jako pomoc nauczycielska. Ostatni raz była w pracy 30 czerwca. Jeszcze tego dnia podawała dzieciom jedzenie i je usypiała.
Podczas zakończenia działalności pracy przedszkola, bo to jest wyłączone na miesiąc z powodu urlopów. Kobieta została zwolniona przez dyrektorkę z powodu wysokiej temperatury i poszła do domu
– relacjonowała Danuta Swędzioł, instruktor higieny z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.
Jak się okazało, 3 dni później kobieta już nie żyła – zmarła 3 lipca z powodu zakażenia meningokokami. Według nieoficjalnych informacji kobieta przewlekle chorowała i miała obniżoną odporność.
O sprawie dyrektorka powiadomiła rodziców. Dzieci zostały odesłane do lekarzy w rejonie
– podkreśla przedstawicielka wrocławskiego sanepidu.
Kobieta pracowała w sumie z 56 dziećmi. Część maluchów była szczepiona, większości z nim podano leki. Lekarze uspokajają jednak, że ryzyko zakażenia jest na szczęście bardzo małe.
Meningokoki – szczepienie
Szczepienie przeciwko meningokokom jest nieobowiązkowe, jednak z uwagi na to, jak groźne są te bakterie, warto je wykonać. Zdarza się, że zabijają w ciągu kilku godzin, prowadząc do tzw. posocznicy meningokokowej i śmierci.
Wyróżnia się 12 serotypów meningokoków, z czego 5 jest odpowiedzialna za inwazyjną chorobę meningokokową (typy A,B,C,W1356, Y). W Polsce obecnie są dostępne szczepienia chroniące przed wszystkimi pięcioma typami meningokoka. Szczepienia są zalecane od 2. miesiąca życia dziecka, są odpłatne
– wyjaśniła nam dr n. med. Alicja Karney, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Objawy zakażenia meningokokami
Początkowo objawy zakażenia meningokokowego mogą przypominać zakażenie wirusowe z gorączką. Kolejne symptomy narastają z różną szybkością – od kilkunastu godzin do kilku dni, a ich kolejność może być różna. Naszą uwagę powinny zwrócić m.in.:
- nadwrażliwość dotykowa,
- senność,
- złe samopoczucie,
- trudna do obniżenia gorączka,
- dreszcze,
- drgawki,
- zaburzenia świadomości,
- wysypka,
- bóle mięsni, stawów i kończyn,
- przyspieszenie rytmu serca oraz oddechu,
- wymioty,
- biegunka,
- bóle brzucha.
Wymagają one pilnego kontaktu z lekarzem. Szybkie rozpoznanie zakażenia umożliwia szybkie leczenie – podanie antybiotyku, który zmniejsza ryzyko rozwinięcia się u chorego sepsy.
Polecamy:
Co warto wiedzieć o sepsie? [video]
Zaszczep dziecko przeciwko meningokokom
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!