Kultura picia wśród pań jest nieco inna niż wśród panów i często zastanawiamy się, z czego to wynika. Lżejsze alkohole i słodkie, kolorowe drinki często uchodzą za trunki kobiece, a mężczyzna, który „może dużo wypić” – zwłaszcza mocnych alkoholi, typu wódka czy whisky – często lubi się tym szczycić. Czy taki podział ma także jakieś uwarunkowania biologiczne?
Dlaczego kobiety upijają się szybciej?
To nie mit, że metabolizm alkoholu przebiega inaczej u mężczyzn, a inaczej u kobiet. Jest to spowodowane między innymi tym, że w naszym organizmie jest mniej wody, a więcej tłuszczu. W dodatku kobiecy organizm produkuje mniejsze ilości enzymu rozkładającego alkohol. Z tego wynika, że kobieta o tej samej wadze i w tym samym wieku co mężczyzna prawdopodobnie upije się bardziej tą samą ilością alkoholu, a stężenie alkoholu w jej krwi będzie znacznie wyższe. A przy tym warto brać pod uwagę, że kobiety zwykle ważą zdecydowanie mniej, co dodatkowo zwiększa ich podatność na upojenie. Oprócz tego trzeba pamiętać, że procesy metaboliczne zmieniają się w różnych fazach cyklu miesiączkowego.Jak bronić się przed negatywnymi skutkami upojenia?
Oczywiście nie jest to zbiór twardych reguł – zdarza się, że kobieta ma mocniejszą głowę niż mężczyzna. Warto jednak nie testować tego na własnej skórze i odpowiednio się zabezpieczyć przed zbyt silnym upojeniem. Przed wyjściem na imprezę zjedz więc obfity posiłek, bogaty w tłuszcze i pełnowartościowe węglowodany. To jedna z tych okazji, kiedy nie powinnaś przejmować się kaloriami.Materiał partnera
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!