Reumatoidalne zapalenie stawów/fot. Fotolia fot. Fotolia

Komórki macierzyste w leczeniu chorych stawów

Ponad 200 naukowców pracuje nad terapią z komórek macierzystych, które pokonają zapalenie stawów. Obecnie artrozę (przewlekłą zwyrodnieniową chorobę stawów) można leczyć jedynie objawowo – czytamy w Rzeczpospolitej w artykule „Koniec z łamaniem w kościach”.
/ 16.10.2012 15:17
Reumatoidalne zapalenie stawów/fot. Fotolia fot. Fotolia

Terapia polega na pobieraniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta. Po odpowiednim przygotowaniu komórki są wprowadzane do stawu dotkniętego artrozą. Komórki macierzyste w stawie przekształcają się chondrocyty – komórki tkanki chrzęstnej. Regenerują one i uzupełniają uszkodzone fragmenty stawu, tym samym likwidując stan zapalny.

Obecnie prowadzone są badania kliniczne z udziałem ludzi – bierze w nich udział 86 osób z Niemiec, Francji i Włoch. Zdaniem badaczy wyniki tych badań są optymistyczne, terapia nie wywołuje niepożądanych skutków, choć – jak podkreślają – to zbyt mała grupa badawcza, by potwierdzić to z całą pewnością. Ponadto naukowcy przyznają, że nie opanowali jeszcze różnicowania komórek macierzystych z pobieranych z tkanek tłuszczowych.  

Artroza, przewlekła zwyrodnieniowa choroba stawów, zwykle pojawia się u ludzi pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Zwyrodnienie najczęściej dotyczy tkanki chrzęstnej, może również dojść do erozji kości. Objawy artrozy to: bóle, deformacje kostne i ograniczenia ruchowe. Według danych, na chorobę tę cierpi ponad 70 mln Europejczyków, a w Polsce 2 mln osób.  

Źródło: Rzeczpospolita, 16.10.2012/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/13.09.2014 18:51
Na blogu dr Urszuli Brumer jest artykuł, w którym opisuje ona wizytę młodej pacjentki z reumatoidalnym zapaleniem stawów i to, w jaki sposób komórki macierzyste wpłynęły korzystnie na jej szybkie wyzdrowienie. Polecam lekturę: http://urszulabrumer.pl/z-zycia-kliniki-mloda-pacjentka-z-rzs/