Koronawirus dotarł do ponad 60 krajów i zbiera śmiertelne żniwo. Problem mogłaby wyeliminować szczepionka, ale tej niestety nie ma. Mimo że prace nad jej stworzeniem są bardzo intensywne.
Kto pracuje nad szczepionką i jaki jest etap badań?
Do prac nad szczepionką zgłosiło się 30 zespołów z całego świata. Pracują one często niezależnie od siebie, ale też mogą liczyć na wsparcie przedsiębiorców i rządów. W pracach nad szczepionką wykorzystywane są różne rozwiązania, np.:
- Narodowy Instytut Zdrowia USA (NIH) wraz z biotechnologiczną firmą Moderna pracują nad szczepionką RNA i planują rozpocząć badania z udziałem ludzi w maju 2020.
- Firma Inovio wraz z chińskim przedsiębiorstwem pracuje nad szczepionką na bazie DNA, badania kliniczne zamierza rozpocząć latem 2020.
- Zespół naukowców z Uniwersytetu w Queensland sprawdza potencjał szczepionki, która modyfikowałaby genetycznie białka wirusowe w celu pobudzenia odpowiedzi odpornościowej organizmu.
- Na eksperymentalnej szczepionce przeciwko wirusowi Ebola opierają się z kolei eksperci z firmy Janssen. To ona ma im pomóc w szybszym stworzeniu szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi.
- Firma Janssen opracowuje też równocześnie doustną szczepionkę, która mogłaby uodpornić na koronawirusa.
Według Światowej Organizacji Zdrowia nie powinniśmy się spodziewać szczepionki wcześniej niż za półtora roku. Amerykańskie władze mówią o co najmniej roku oczekiwania na skuteczną szczepionkę.
Najnowsze informacje o szczepionce przeciwko SARS-CoV-2
O swoich postępach zespoły badawcze informują na bieżąco. Na razie trwają prace laboratoryjne. Ich celem jest dokładne poznanie wirusa, stworzenie jego genetycznej mapy i wykorzystanie tych danych do opracowania szczepionki. Co udało się ostatnio zrobić?
- 12.03.2020 - zespół naukowców ze szpitala Sunnybrook, Uniwersytetu Toronto i Uniwersytetu McMaster, wyizolował koronawirusa SARS-CoV-2. To w szpitalu Sunnybrook leczono pierwszego chorego na COVID-19 w Kanadzie. Wyizolowanie wirusa zajęło badaczom kilka tygodni. Kolejnym etapem prac jest stworzenie „mapy” genetycznej wirusa (czyli zsekwencjonowanie jego genomu).
- 12.03.2020 - naukowcy z Ekwadoru i Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu San Francisco w Quito poinformowali o częściowym zsekwencjonowaniu genomu SARS-CoV-2.
- Początek marca 2020 – amerykańska biotechnologiczna firma Moderna ogłosiła, że wkrótce rozpocznie I fazę badań klinicznych nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.
Koronawirusy nie są dla naukowców nowością, a prace nad szczepionką przeciwko nim trwają od lat – chodzi o wirusy SARS i MERS. Szczepionki zostały dotychczas przetestowane na zwierzętach. Nadal nie wprowadzono na rynek szczepionki, która ochroniłaby nas przed najgroźniejszymi koronawirusami.
Więcej o koronawirusie:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!