Dawcy szpiku

Kto może zostać dawcą szpiku

Wiele ostatnio mówi się o akcji oddawania szpiku. Co trzeba zrobić, by zostać dawcą?
/ 13.08.2009 15:34
Dawcy szpiku
Odpowiada onkolog Cezary Szczylik

Przede wszystkim należy wypełnić formularz “Oświadczenie woli o wpisaniu do CRNDSiKP” (Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi). Można go otrzymać w stacjach krwiodawstwa i przychodniach albo w internecie (www.poltransplant.org.pl).

Dawcą szpiku może być może być praktycznie każda zdrowa osoba począwszy od 2–3 letniego dziecka po 50 latka pod warunkiem, że nie jest nosicielem wirusa HIV, WZW B i C, nie chorowała na żółtaczkę, gruźlicę, schorzenia hematologiczne, onkologiczne, ani nie jest alergikiem.
Potencjalny dawca zostaje zaproszony na pobranie próbki krwi, wykonanie badań wirusologicznych i oznaczenie tzw. antygenów zgodności tkankowej (HLA). Dane te są umieszczone w Banku Dawców Szpiku Kostnego i tam czekają na ewentualnego biorcę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/05.10.2009 20:02
POWIEDZ DO SIEBIE 3 RAZY IMIĘ DZIEWCZYNY ALBO CHŁOPAKA Z KTÓRYM CHCESZ BYC >******************************** ********************* >2. POMYŚL SOBIE COŚ CO CHCIAŁBYŚ OSIĄGNĄC W CIĄGU TYGODNIA I POWIEDZ TO SOBIE 6 RAZY >******************************** *********************** >3. JEŚLI MASZ JAKIEŚ ŻYCZENIE POMYŚL SOBIE O NIM I POWIEDZ JE DO SIEBIE 9 RAZY >******************************** ******************** >4.POMYŚL SOBIE RZECZ KTÓRĄ CHCIAŁABYŚ ŻEBY SPEŁNIŁA SIĘ POMIĘDZY TOBĄ A JEDNĄ SPECJALNA OSOBA. POWIEDZ Ja SOBIE 12 RAZY! >******************************** ******************** >5. TERAZ JEST TRUDNA RZECZ TO ZROBIENIA! WYBIERZ TYLKO JEDNO ŻYCZENIE Z TYCH POWYŻEJ I W TYM CZASIE KIEDY ZJEDZIESZ MYSZKĄ NA DÓŁ SKONCENTRUJ SIĘ NA NIM! >MYŚL TYLKO O TYM ŻYCZENIU >* >* >* >TERAZ ZRÓB KOŃCOWE ŻYCZENIE (TE KTÓRE WYBRAŁEŚ) >TERAZ MASZ 1 GODZINĘ ŻEBY WYSŁAC TĄ WIADOMOŚC DO 15 LUDZI A TWOJE ŻYCZENIE SIĘ SPEŁNI W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU! DO WIĘKSZEJ ILOŚCI LUDZI WYŚLESZ TEN LIST TO SILNIEJSZE TWOJE ŻYCZENIE BĘDZIE! >A JEŻELI NIE WYŚLESZ TEGO LISTU DO NIKOGO TO PRZECIWNOŚC TWOJEGO ŻYCZENIA SIĘ STANIE!POWODZENIA TO nie ŻADNE kłamstwa Dziś w nocy uświadomisz sobie kogo naprawdę kochasz. No i jeśli: Wyślesz to do 0 osób - to nic z tego nie będzie Wyślesz to do 5-10 osób - ta osoba zechce z Tobą poważnie pogadac Wyślesz to do 11-15 osób - ta osoba przytuli Cie i pocałuje Wyślesz to do 16-25 osób - ta osoba powie Ci, ze Cie kocha A wiec warto to wysyłać