Jest bardzo istotny w syntezie materiału genetycznego komórek. Jego obecność pozwala na prawidłowy rozwój i powstawanie układu nerwowego oraz tworzenia się w szpiku czerwonych krwinek. Dlatego jest zalecany do przyjmowania kobietom planującym ciążę i będącym w ciąży, aż do końca pierwszego trymestru.
U kobiet oczekujących dziecka, niedobór kwasu foliowego może mieć bardzo poważne skutki w rozwoju płodu. Pojawiają się wtedy uszkodzenia cewy nerwowej, która jest bazą do rozwoju całego układu nerwowego. Pojawia się też niedokrwistość megaloblastyczna oraz spowolnienie podziału komórek. Pojawia się nadpobudliwość i kłopoty z zasypianiem.
Gdzie szukać kwasu foliowego?
Zazwyczaj jego niedobór uzupełnia się syntetyczną suplementacją, ale jeśli szukamy naturalnych źródeł to sięgnijmy po kapustę, szpinak, dynię, marchew, zielony groszek, wątrobę wołową, kaszę jęczmienną, jaja, mleko i pełnoziarniste pieczywo.
mwmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!