Łaknienie spaczone - odmiany

Łaknienie spaczone objawia się spożywaniem produktów nieżywnościowych m.in. metali, ziemi, włosów.
Zaburzenia odżywiania to nie tylko przyjmowanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości pokarmów, to również nieodparta chęć jedzenie rzeczy niejadalnych takich jak: kreda, kwiaty, krew, kurz. Jakie są odmiany łaknienia spaczonego?
/ 05.10.2012 12:30
Łaknienie spaczone objawia się spożywaniem produktów nieżywnościowych m.in. metali, ziemi, włosów.

Zaburzenie odżywiania polegające na chęci spożywania niejadalnych produktów nazywane jest łaknieniem spaczonym. Naukowcy dopatrują się przyczyny tego zaburzenia w niedoborze dopaminy.

Jest wiele doniesień na temat produktów spożywanych przez osoby dotknięte łaknieniem spaczonym, do najbardziej szokujących należą:  ziemia, kamienie, sofa, wełna, produkty metalowe, mydło, proszek do prania a także ludzkie zwłoki.

Zobacz również: Apetyt na dobry humor

Pica - nieprzemożna chęć zjedzenia czegoś innego

Pica jest jednym z dwóch odmian łaknienia spaczonego. Pica występuje u osób, które oprócz spożywania produktów nie będących żywnością, odczuwają również przymus jedzenia nieprzetworzonych składników odżywczych takich jak: mąka czy skrobia. O Pica możemy mówić dopiero wtedy, gdy spożywanie produktów nieżywnościowych  trwa nieprzerwanie minimum miesiąc. Pica dotyka najczęściej kobiety w ciąży oraz małe dzieci, zaburzenie to może się wiązać również z zaburzeniami neurologicznymi oraz histerią.

Paroreksja - granice obrzydzenia

Paroreksja jest drugą odmianą łaknienia spaczonego. Objawia się ona również chęcią na spożywanie produktów niebędących żywnością – np. picie moczu, jedzenie kału. Paroreksję najczęściej wiąże się ze schizofrenią – następuję wtedy zanik obrzydzenia i uczuciowości wyższej, dzięki czemu osoba dotknięta paroreksją odczuwa przyjemność a nawet satysfakcję ze spożytych produktów.

Zobacz: Regularne odżywianie

Łaknienie spaczone jest niewątpliwie jednym z ciekawszych i bardziej tajemniczych zagadnień z obszaru zaburzeń odżywiania.

Zobacz także: Pica - apetyt na niejadalne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA