Larwy leczą owrzodenia

Jak opatrzyć ranę, uraz lub złamanie?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Na ostatniej konferencji „Interscience Conference on Anti-Microbial Agents and Chemotherapy” (Interdyscyplinarna konferencja poświęcona lekom antybakteryjnym oraz chemioterapii), doktor Eron z Uniwersytetu Hawajskiego zaprezentował wyniki badania wykorzystującego larwy do leczenia owrzodzeń cukrzycowych. W badaniu brało udział 37 osób - u 27 z nich leczenie zakończyło się sukcesem.
/ 25.01.2012 00:07
Jak opatrzyć ranę, uraz lub złamanie?/fot. Fotolia fot. Fotolia

 Konwencjonalne leczenie stopy cukrzycowej opiera się na oczyszczeniu owrzodzenia, usunięciu martwej lub zakażonej tkanki, niestety zabiegi te nie zawsze przynoszą efekt i konieczna jest amputacja. Doktor Eron uważa, że opatrunki z larwami mogą być dobrą alternatywą bądź uzupełnieniem leczenia.

Wszyscy uczestniczy w 37 osobowej grupie mieli różny stopień nasilenia choroby tętnic obwodowych, co było przyczyną trudno gojących się owrzodzeń. Niektórzy z uczestników mieli owrzodzenia od ponad pięciu lat. W ramach badania, na owrzodzeniach umieszczano od 50 do 100 larw i zabezpieczano je siatkopodobnym materiałem. Taki opatrunek utrzymywany był 1-2 dni. Następnie usuwano stare larwy i umieszczano świeże. Cykl powtarzano pięć razy.

Larwy żywią się jedynie martwą tkanką, wytwarzają związek chemiczny, który upłynnia martwą tkankę umożliwiając im jej wchłonięcie. Larwy wydzielają również substancję, która stymuluje wzrost ziarniny, niezbędnej w procesie gojenia ran

W badaniu, wykładnikiem sukcesu terapeutycznego, określono całkowite usunięcie martwej tkanki, rozwój ziarniny i zmniejszenie owrzodzenia przynajmniej o 50%. Spośród wszystkich uczestników, 21 spełniło te kryteria i miało w ponad 75% zagojone owrzodzenie. Pięciu z uczestników rozpoczęło leczenie z zakażeniem MRSA, dziesięciu pacjentów miało zakażenie paciorkowcem z grupy B. Wszystkie te zakażenia zostały skutecznie wyleczone. Dziewięciu pacjentów miało owrzodzenie zakażone MSSA, tylko u sześciu z nich terapia odniosła sukces. Uczestnicy, u których larwy nie poradziły sobie z owrzodzeniem mieli rozległy stan zapalny, krwawienie bądź bardzo zaawansowaną chorobę tętnic obwodowych. Nowa terapia musi jeszcze przejść kolejne badania kliniczne, jeśli jej skuteczność zostanie potwierdzona będzie tańszą alternatywą dotychczasowych metod.

Zobacz też: Larwy much skuteczne w leczeniu ran

MedicalXpress / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA