Leczenie opryszczki, jak zwalczyć opryszczkę fot. Fotolia

Leczenie opryszczki - 5 ważnych kroków

Jest nie tylko dokuczliwa, ale też niezbyt estetyczna. Jak pozbyć się jej szybko i skutecznie? Poznaj 5 prostych kroków, które ci to umożliwią!
Marta Wilczkowska / 15.07.2014 08:28
Leczenie opryszczki, jak zwalczyć opryszczkę fot. Fotolia
Opryszczka to zmiana skórna wywołana zakażeniem wirusem HPV. Nawet jeśli nigdy nie miałaś opryszczki nie znaczy to, że nie jesteś nosicielem tego wirusa! Ma go większość z nas, choć nie u wszystkich prowadzi on do rozwoju opryszczki. Jeśli jednak pojawiło się u ciebie popularne "zimno", warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić! Poznaj 5 skutecznych, domowych sposobów na opryszczkę, które pozwolą ci pozbyć się problemy!

Jak pozbyć się opryszczki domowymi sposobami?

Gdy tylko poczujesz, że zaczyna tworzyć się opryszczka, jak najszybciej podejmij odpowiednie kroki!
  1. Gdy poczujesz swędzenie – zacznij smarować zmianę środkiem antywirusowym lub naklej leczniczy plasterek. To zmniejszy "siłę rażenia" wirusa, dzięki czemu zmiana będzie mniejsza i szybciej się wygoi.
  2. Myj dokładnie ręce po dotknięciu pęcherzyków na wardze i nałożeniu leczniczego preparatu. Szczególną ostrożność zachowaj przy demakijażu oczu! Opryszczka może przenieść się na gałkę oczną, dlatego trzeba uważać podczas wykonywania czynności palcami w tej okolicy.
  3. Na wszelki wypadek nie zakładaj szkieł kontaktowych przez czas trwania opryszczki. Tak jak w przypadku demakijażu, wirus opryszczki może przenieść się na palcach na gałkę oczną. Dlatego zanim nie wygoi się opryszczka, lepiej zrezygnować z soczewek na rzecz okularów.
  4. Używaj osobnego ręcznika do twarzy, a potem go wygotuj. Nie chcesz przenieść wirusa w inne miejsca! Dlatego na czas gojenia się zmiany przygotuj sobie oddzielny ręcznik, a potem porządnie do zdezynfekuj. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się także jednorazowe ręczniki papierowe
  5. Po całkowitym wygojeniu ust – wymień szczoteczkę do zębów na nową. Myjąc zęby ciężko uniknąć dotknięcia miejsca opryszczki, a wilgotna, ciepła szczoteczka to wprost idealne miejsce do rozmnażania się wirusa. Dlatego po zagojeniu się opryszczki warto wymienić starą szczoteczkę do zębów na nową.

Przeczytaj też o sposobach na nawracającą opryszczkę na naszym forum medycznym.

Pozbądź się opryszczki szybko i skutecznie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/03.06.2020 14:03
kto to pisze? Opryszczka to nie wirus HPV!!! Opryszczka to wirus HSV-1 lub HSV-2 w zależności od odmiany.
/14.07.2014 09:22
jezu nie wiedziałam że leczenie opryszczki jest takie skomplikowane :/ myslalam że trzeba poczekać aż samo minie i już ;)