Lek na raka na bazie ecstasy

Lek na raka na bazie ecstasy
Być może ecstasy – popularny zwłaszcza na przełomie lat 80. i 90. narkotyk – wspomoże walkę z rakiem. Zmodyfikowana 3,4-metylenodioksymetamfetamina została przebadana laboratoryjnie z pozytywnym wynikiem.
/ 22.08.2011 14:25
Lek na raka na bazie ecstasy

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham odkryli nowe, medyczne zastosowanie popularnego zwłaszcza w subkulturze rave na przełomie lat 80. i 90. narkotyku – ecstasy. Podobnie jak prozac – lek stosowany w leczeniu depresji – ecstasy wykazało działanie prozdrowotne, mianowicie antynowotworowe. Odkryto, że narkotyk hamuje rozwój komórek nowotworowych. Jedynym problemem była kwestia dawki - jej skuteczność szła w parze z zagrożeniem życia.

Grupa badawcza zmodyfikowała więc cząsteczki narkotyku w taki sposób, by ecstasy mogło posłużyć jako lek, nie czyniąc szkód w organizmie. Razem z naukowcami z Australii opracowała preparat na bazie narkotyku, nie posiadający toksycznego wpływu na zdrowie. Lek jest wyjątkowo skuteczny w przypadku chłoniaków i białaczki – w niektórych przypadkach nawet 100%. Testy wciąż jednak mają charakter laboratoryjny i nie wiadomo, czy tak samo zachowa się nowy lek w organizmie pacjenta. Badacze są dobrej myśli.

Przeczytaj: Ecstasy uszkadza strukturę mózgu

Źródło: „Rzeczpospolita”, 21.08.11/ah

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA