Opracowanie przygotowane przez Health Barometer (sporządzone przez Europe Assistance oraz francuski instytut Cercle Sante Societe) dowodzi, że to, iż 1/3 Polaków odkłada lub odwołuje wizytę u lekarza z powodów finansowych, jest największym odsetkiem wśród zbadanych krajów europejskich. Podobnie jest tylko we Francji. Dla porównania: w Czechach i Wielkiej Brytanii z tego powodu rezygnuje zaledwie 6% osób, a w Szwecji i Hiszpanii – 5%.
Niestety, liczba osób, która z powodów finansowych przekłada lub odwołuje spotkanie z lekarzem, gwałtownie rośnie.
Z wizyty u jakich specjalistów rezygnujemy najczęściej? Okazuje się, że przede wszystkim odkładamy spotkanie z okulistą i dentystą (18%). Wielu z nas rezygnuje też z zakupu leków.
Taki wynik przekłada się na naszą ocenę służby zdrowia: tylko 17% Polaków ocenia ją pozytywnie. To również najniższy wynik wśród badanych społeczeństw. Okazuje się też, że pomimo skarg na służbę zdrowia nie chcemy na nią więcej płacić – jedynie 37% badanych popiera podniesienie podatków bądź innych świadczeń na rzecz równego dostępu do opieki zdrowotnej. Jesteśmy za to otwarci na medyczne nowinki technologiczne, np. wielu Polaków popiera konsultacje lekarskie online.
Zobacz też: Świadczenia zdrowotne w pigułce
Źródło: „Rzeczpospolita”, 4.10.2011/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!