Najważniejsza zasada brzmi: „Nie bój się, że zaszkodzisz”. Więcej krzywdy wyrządza wahanie lub zwlekanie z udzieleniem pomocy.
Dzwoniąc po pogotowie, podaj następujące informacje:
- Gdzie zdarzył się wypadek.
Miasto, dzielnica, ulica, nr domu, nr mieszkania, opis miejsca lub nazwa trasy, nr trasy, miejscowość, nr słupka kilometrowego.
- Ile osób jest poszkodowanych.
- Co się stało (np. zderzenie samochodów, potrącenie itd.).
- Twój numer telefonu i dane. Nie odkładaj pierwsza słuchawki, dyspozytor podpowie, co powinnaś robić.
Numery alarmowe
112 europejski numer ratunkowy
999 pogotowie ratunkowe
998 straż pożarna
997 policja
Pozycja ustalona boczna (bezpieczna)
Ułóż poszkodowanego na wznak z wyprostowanymi nogami. Bliższe ciebie ramię ofiary umieść pod kątem prostym do tułowia, dłonią ku górze. Drugie ramię przełóż przez klatkę piersiową i przyciśnij grzbiet dłoni poszkodowanego do jego policzka po swojej stronie. Drugą ręką chwyć dalszą nogę poszkodowanego powyżej kolana i zegnij ją. Pociągnij za zgiętą nogę, obracając poszkodowanego na swoją stronę. Ustaw leżącą wyżej nogę tak, aby biodro i kolano były zgięte pod kątem prostym.
Wykonuje się go, gdy poszkodowany nie reaguje na bodźce, a jego oddech jest nieprawidłowy. Zasada jest prosta. Uciskaj szybko i mocno, rozpocznij natychmiast. Jeśli poszkodowany nie odpowiada i nie reaguje, naciskaj na środek klatki piersiowej przynajmniej na głębokość 5 cm, co najmniej 100 razy na minutę. Pamiętaj, by mieć wyprostowane ramiona.
Uciśnięcia klatki piersiowej są najważniejsze. Można nawet pominąć sztuczne oddychanie.
Oddechy ratownicze nie muszą być stosowane podczas udzielania pierwszej pomocy. Najczęściej przeprowadzają je osoby przeszkolone. Wykonuje się 2 oddechy ratownicze na 30 uciśnięć klatki piersiowej. Jeśli chcesz przeprowadzić sztuczne oddychanie, odchyl głowę poszkodowanego. Zaciśnij mu skrzydełka nosa. Weź wdech, zakryj szczelnie usta ratowanego swoimi. Powoli wdmuchnij powietrze mniej więcej przez sekundę.
Stosowany jest przy zadławieniach u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat. Stań za poszkodowanym i obejmij go rękoma na wysokości pasa. Jedną dłoń zaciśnij w pięść, drugą ją obejmij. Następnie przyłóż obydwie ręce do brzucha poszkodowanego pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (jest to dolna część żeber) i energicznie uciskaj przeponę ku górze, aż przyczyna zadławienia wypadnie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!