Naukowcy odkryli, że wyższe stężenia leptyny zwiększało ilość powstających neuronów z nerwowych komórek macierzystych. Natomiast zwiększenie stężenia insuliny promowało tworzenie większej ilości astrocytów. Każdy z procesów odbywał się kosztem rozwoju innego typu komórek. Co ważne, stężenia insuliny i leptyny są zaburzone u noworodków matek z cukrzycą ciążową, otyłością lub nieodpowiednio odżywionych w czasie ciąży.
Eksperyment bazuje na wynikach innego badania, które dowodziło, że niedożywione noworodki są "zaprogramowane" aby jeść więcej, ponieważ rozwinęły mniej neuronów w rejonie mózgu kontrolującym uczucie sytości. Badania sugerują, że przejadanie się jest programowane na poziomie komórek macierzystych, jeszcze przed urodzeniem, kiedy matka jest niedożywiona lub żywi się nieodpowiednio.
Wykorzystując modele zwierzęce, naukowcy obserwowali, mniej podziałów i różnicowania się macierzystych komórek nerwowych u osesków z niską masą urodzeniową, w porównaniu do osesków o prawidłowej masie. Inne badania wykazały, że niska masa urodzeniowa, a następnie przyspieszenie rozwoju wiąże się ze zwiększonym ryzykiem u dorosłych, otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy typu drugiego, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy.
Zobacz też: Tabletki wspomagające odchudzanie
ScienceDaily / kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!