Lordoza szyjna – hiperlordoza, spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej

lordoza szyjna fot. Adobe Stock
Lordoza szyjna jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zaburzenie lordozy szyjnej (jej pogłębienie, spłycenie lub zniesienie) może występować w każdym wieku. Jednak dzisiaj częstym powodem problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa jest styl życia.
/ 20.03.2020 15:24
lordoza szyjna fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym jest lordoza szyjna?
  2. Czym jest spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej?
  3. Jak się leczy spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej?
  4. Hiperlordoza szyjna – jak wygląda
  5. Jak się leczy hiperlordozę szyjną?

Czym jest lordoza szyjna?

Lordoza szyjna jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku szyjnym do przodu w widoku bocznym. Taka budowa odcinka szyjnego zwiększa jego wytrzymałość. Głowa waży średnio 4,5 kg, dlatego kręgosłup ma co dźwigać, a dzięki prawidłowej budowie nie odczuwamy przy tym bólu czy dyskomfortu.

Inaczej jest jeśli dochodzi do nieprawidłowości w lordozie szyjnej. Wówczas możemy odczuwać różne dolegliwości wynikające z przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa, ból karku, szyi, napięcie mięśni, bóle głowy, drętwienie i osłabienie mięśni rąk, a także zawroty głowy. Najczęstszymi wadami lordozy szyjnej są jej spłycenie lub zniesienie (kiedy kręgosłup szyjny jest prawie lub całkiem wyprostowany) oraz pogłębienie lordozy szyjnej (hiperlordoza).

Czym jest spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej?

Spłycona lub zniesiona lordoza szyjna oznacza zmniejszenie lub w brak fizjologicznej lordozy kręgosłupa. Kręgosłup w odcinku szyjnym na zdjęciu RTG wydaje się być prosty. Osoba z tym schorzeniem w perspektywie bocznej ma wysuniętą głowę do przodu.

Spłycona lub zniesiona lordoza szyjna nie powoduje sama w sobie bólu, jednak dolegliwość taką mogą powodować towarzyszące jej zmiany, jak np. uszkodzenia korzeni nerwowych, pierścieni włóknistych krążka międzykręgowego, płytki granicznej kręgu, tylnej i przedniej części opony twardej. Zniesiona lordoza szyjna zwiększa ryzyko dyskopatii, a dokładniej przepukliny jądra miażdżystego i uszkodzenia pierścienia włóknistego.

Przyczynami zniesionej lub spłyconej lordozy szyjnej mogą być:

  • osłabienie mięśni,
  • urazy (np. komunikacyjne),
  • siedzący tryb życia,
  • mała aktywność ruchowa,
  • nieprawidłowe korzystanie z laptopa i komórki, czyli utrwalanie pozycji, gdzie lordoza szyjna jest zniesiona.

Jak się leczy spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej?

Leczenie spłyconej lordozy szyjnej zależy od stopnia zmian, nasilenia problemu i od przyczyny. Podstawą leczenia nieprawidłowej lordozy szyjnej jest rehabilitacja, która ma na celu przywrócić sprawność, zlikwidować złe nawyki dotyczące postawy, wzmocnić mięśnie, przygotować do kolejnych etapów leczenia.

Niezwykle istotne w leczeniu spłycenia i zniesienia lordozy szyjnej jest zmodyfikowanie codziennych nawyków, zwłaszcza unikanie pozycji z głową w tzw. protrakcji, czyli wysuniętej do przodu. Na co dzień warto pilnować się jeszcze kilku zasad:

  • staraj się mieć głowę w jednej linii z tułowiem, gdy siedzisz (monitor komputera powinien być na wysokości oczu),
  • często zmieniaj pozycję – nawet jeśli siedzisz prawidłowo, pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji jest niekorzystne,
  • unikaj unoszenia barków i wysuwania ich do przodu.

Doraźnie stosuje się doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz maści przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane miejscowo, jeśli wada powoduje ból.

Hiperlordoza szyjna – jak wygląda

Hiperlordoza szyjna to nadmierna lordoza szyjna, czyli pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Patrząc z boku na osobę z hiperlordozą, mamy wrażenie „zgniecenia” szyi, niekiedy tworzy się charakterystyczny fałd skóry z tyłu głowy pod linią włosów.

U osób z hiperlordozą szyjną zauważa się wiele nieprawidłowości dotyczących mięśni, więzadeł czy struktur kostnych kręgosłupa szyjnego. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe i inne problemy zdrowotne i objawy takie jak drętwienie rąk, zawroty i bóle głowy. W hiperlordozie szyjnej mięśnie w tylnej części szyi są napięte. Ciężar jest nieprawidłowo rozłożony, a mięśnie stabilizujące szyję są stale przeciążane.

Jak się leczy hiperlordozę szyjną?

Leczenie hiperlordozy zależy od stopnia zmian, od nasilenia problemu i przyczyny. Podstawą terapii jest rehabilitacja. Jej celem jest przywrócenie sprawności, pozbycie się złych nawyków dotyczących postawy, wzmocnienie mięśni, przygotowanie do kolejnych etapów leczenia.

W leczeniu hiperlordozy szyjnej wiele zależy od samego chorego. Niestety nie na wszystko mamy wpływ, zwłaszcza gdy hiperlordoza jest wynikiem postępujących zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Oto, co możesz zrobić:

  • sprawdź, przy jakich aktywnościach ustawiasz nieprawidłowo głowę, i staraj się to wyeliminować,
  • rozciągaj mięśnie tylnej części szyi,
  • poprawiaj ustawienie szyi we wszystkich pozycjach, staraj się rozluźniać barki,
  • rozmasowuj tylną część szyi,
  • wykonuj ćwiczenia wzmacniające zginacze odcinka szyjnego,
  • niewskazane jest intensywne pływanie żabką, lepsze będzie pływanie na plecach,
  • poprawiaj postawę ciała, zwróć szczególną uwagę na odcinek piersiowy. Gdy się garbisz, wyprostuj się, to także korzystnie wpływa na odcinek szyjny kręgosłupa.

Bardzo ważna jest edukacja w zakresie ruchu i postawy. Należy dążyć do wyeliminowania czynników pogłębiających wadę kręgosłupa.

W celu zmniejszenia bólu doraźnie stosuje się doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz maści przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane miejscowo.

Źródła: J. Johnson, Korekcja postawy ciała, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.
Carolina Medical Center

Więcej o problemach z kręgosłupem:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA