Reklama

Zmiany skóry wywołuje grzyb naskórkowy Malassezia furfur. Znajduje się na skórze wielu osób, ale dopiero gdy trafi na sprzyjające warunki (np. nadmierne pocenie się, noszenie nieprzewiewnej odzieży, otyłość) zaczyna nadmiernie się mnożyć i wywołuje chorobę – łupież pstry. Przeczytaj po czym poznać chorobę i jak leczyć łupież pstry:

Reklama

Po czym poznać objawy łupieżu pstrego?

Szpecące plamki towarzyszące chorobie pojawiają się zazwyczaj w górnej części tułowia, na dekolcie i na ramionach. Najpierw pojawiają się brunatno-różowe plamki, które rozszerzają się i zlewają w większe plamy. Następnie w czasie kilku tygodni zmiany odbarwiają się i stają znacznie jaśniejsze niż skóra zdrowa. W końcu cała skóra jest w pstre plamy (stąd nazwa choroby): jasne, odbarwione (czyli starsze) i brunatno-różowe (nowsze).

Jak leczyć łupież pstry?

Jeśli zauważysz u siebie objawy łupieżu pstrego, idź do dermatologa. Terapia polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem. Jeśli zmiany nie ustępują, podaje się doustnie preparaty z itrakonazolem. Po wyleczeniu przez jakiś czas utrzymują się jeszcze białe plamki.

Dowiedz się więcej o grzybiczych problemach ze skórą z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

3 domowe sposoby na łupież
Po czym poznać objawy świerzbu?
Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Reklama

Iwona Janczarek/Pani Domu

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!