Łykają leki na tarczycę, aby schudnąć. Lekarze ostrzegają: to łatwa droga do zrujnowania zdrowia

hormony tarczycy na odchudzanie fot. Adobe Stock, oucefleur
Aby schudnąć, niektórzy sięgają po naprawdę groźne metody. Jednym z trendów jest zażywanie hormonów tarczycy na odchudzanie przez osoby zdrowe. Leki są zdobywane nielegalnie. To prawda, że mogą działać odchudzająco, lecz ceną, jaką trzeba zapłacić za niewielką utratę wagi, jest zdrowie. Przyjmowanie hormonów tarczycy na własną rękę może prowadzić do groźnych arytmii, a w konsekwencji nawet do niewydolności serca, zawału lub udaru.
/ 20.07.2024 05:26
hormony tarczycy na odchudzanie fot. Adobe Stock, oucefleur

W mediach pojawiają się informacje o nowym trendzie na odchudzanie. Po zastrzykach dla cukrzyków przyszedł czas na hormony tarczycy. Okazuje się, że niektóre osoby chcące schudnąć nabywają go nielegalnie w internecie, po czym przyjmują bez konsultacji z lekarzem.

Efekt? Zażywanie hormonu tarczycy przez zdrowego człowieka wywołuje groźne skutki uboczne, z których niektóre mogą utrzymywać się do końca życia. Specjaliści informują, jak dużego spadku wagi można się spodziewać po stosowaniu hormonów tarczycy i czy po ich odstawieniu następuje efekt jojo. Ale najważniejsze są konsekwencje zdrowotne. 

Spis treści:

  1. Hormony tarczycy na odchudzanie? Nie ma takich wskazań
  2. Jak hormony tarczycy odchudzają?
  3. Hormony tarczycy na odchudzanie – skutki uboczne

Hormony tarczycy na odchudzanie? Nie ma takich wskazań

Hormonów tarczycy nie stosuje się w zwalczaniu nadwagi i otyłości. Jest to grupa leków, która zawierają lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy (tyroksyna, T4). Są wykorzystywane głównie u osób z niedoczynnością tarczycy, aby uzupełnić brakujący hormon. Hormony tarczycy zwiększają tempo metabolizmu, przyspieszają produkcję ciepła w organizmie, wchłanianie glukozy i rozkład tłuszczów. Dzięki temu chorym pomagają kontrolować ważne procesy w organizmie, które przez niewłaściwą pracę tarczycy zostały zakłócone.

Lek przyjmowany przez osobę ze zdrową tarczycą powoduje nadmierne oddziaływanie na tkankę mięśniową i tłuszczową. Jest szkodliwy. Lewotyroksyna to środek zarejestrowany wyłącznie do leczenia niedoczynności tarczycy, leczenia i profilaktyki wola tarczycowego, stosowany w terapii supresyjnej w raku tarczycy oraz w niektórych przypadkach nadczynności tarczycy

Jak hormony tarczycy odchudzają?

Hormony tarczycy nie są zarejestrowane do leczenia nadwagi i otyłości, ale mogą powodować efekt utraty masy ciała

Hormony tarczycy były w przeszłości stosowane jako narzędzie do odchudzania. Badania wykazały, że leczenie nadmiarem hormonu tarczycy może pomóc w uzyskaniu większej utraty wagi niż można osiągnąć poprzez samą dietę, ale wiąże się z ryzykiem poważnych negatywnych konsekwencji stosowania hormonu tarczycy w celu wspomagania odchudzania, takich jak utrata białka mięśniowego, utrata kości i/lub problemy z sercem. 
– wyjaśniają specjaliści American Thyroid Association.

Gra nie jest warta świeczki również dlatego, że przyjmowanie leków na tarczycę raczej nie spowoduje spektakularnego obniżenia wagi. 

Rozpoczęcie lub zwiększenie przyjmowania hormonu tarczycy w celu spowodowania podwyższenia poziomu hormonu tarczycy prawdopodobnie nie spowoduje drastycznej zmiany wagi. Ponadto po zaprzestaniu podawania hormonu tarczycy, poprzednia waga zwykle wraca
– informuje American Thyroid Association.

Hormony tarczycy na odchudzanie – skutki uboczne

Hormony tarczycy mogą powodować szereg skutków ubocznych i wpływać na różne układy i narządy, w tym serce, układ moczowy oraz układ pokarmowy. Gdy osobie ze zdrową tarczycą podawane są hormony, wówczas w organizmie pojawia się ich nadmiar i rozwija się tzw. farmakologiczna nadczynność tarczycy. Chociaż masa ciała może spadać, to nie dzieje się to bez kosztów zdrowotnych.

Częste działania niepożądane po hormonach tarczycy zażywanych na odchudzanie to:

  • nieregularna praca serca (arytmia), w tym migotanie przedsionków,
  • drżenie mięśni,
  • osłabienie lub skurcze mięśni,
  • ból głowy,
  • pocenie się,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • nerwowość,
  • pobudzenie ruchowe,
  • zmiany apetytu,
  • przejściowa utrata włosów,
  • nudności i wymioty,
  • biegunki, 
  • zaburzenia snu.

Przyjmowanie hormonów tarczycy w dużych ilościach bez uzasadnienia jest groźne i może prowadzić do bardzo niebezpiecznych zaburzeń pracy serca, niewydolności tego narządu, zawału lub udaru. Konsekwencją przyjmowania tych leków w nadmiarze może być też przełom tarczycowy – jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Hormony tarczycy nie są złotym środkiem na odchudzanie. Ich przyjmowanie zawsze powinno poprzedzać badanie i konsultacja lekarska. Specjalista zwykle przepisuje na początku najniższą potrzebną dawkę. Każdorazowe jej zwiększenie wymaga oceny lekarz oraz zestawienia zysków i potencjalnych zagrożeń. Osoba, która samodzielnie przyjmuje lek bez konsultacji medycznej, powinna jak najszybciej go odstawić i udać się do lekarza. 

Źródła:

Eghtedari B, Correa R. Levothyroxine. [Updated 2023 Aug 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539808/,

Shahid MA, Ashraf MA, Sharma S. Physiology, Thyroid Hormone. [Updated 2023 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500006/,

www.thyroid.org/thyroid-and-weight

Czytaj także:
Tabletki na odchudzanie – które są skuteczne i naprawdę działają?
Dieta odchudzająca: ważne zasady i jadłospis na 7 dni zdrowej diety odchudzającej
Od czego zacząć odchudzanie? 8 pierwszych kroków do prawdziwie szczupłej sylwetki
Babciny sposób na szybkie schudnięcie: 3 proste czynności, które skutecznie cię wyszczuplą

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA