W mediach pojawiają się informacje o nowym trendzie na odchudzanie. Po zastrzykach dla cukrzyków przyszedł czas na hormony tarczycy. Okazuje się, że niektóre osoby chcące schudnąć nabywają go nielegalnie w internecie, po czym przyjmują bez konsultacji z lekarzem.
Efekt? Zażywanie hormonu tarczycy przez zdrowego człowieka wywołuje groźne skutki uboczne, z których niektóre mogą utrzymywać się do końca życia. Specjaliści informują, jak dużego spadku wagi można się spodziewać po stosowaniu hormonów tarczycy i czy po ich odstawieniu następuje efekt jojo. Ale najważniejsze są konsekwencje zdrowotne.
Spis treści:
- Hormony tarczycy na odchudzanie? Nie ma takich wskazań
- Jak hormony tarczycy odchudzają?
- Hormony tarczycy na odchudzanie – skutki uboczne
Hormony tarczycy na odchudzanie? Nie ma takich wskazań
Hormonów tarczycy nie stosuje się w zwalczaniu nadwagi i otyłości. Jest to grupa leków, która zawierają lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy (tyroksyna, T4). Są wykorzystywane głównie u osób z niedoczynnością tarczycy, aby uzupełnić brakujący hormon. Hormony tarczycy zwiększają tempo metabolizmu, przyspieszają produkcję ciepła w organizmie, wchłanianie glukozy i rozkład tłuszczów. Dzięki temu chorym pomagają kontrolować ważne procesy w organizmie, które przez niewłaściwą pracę tarczycy zostały zakłócone.
Lek przyjmowany przez osobę ze zdrową tarczycą powoduje nadmierne oddziaływanie na tkankę mięśniową i tłuszczową. Jest szkodliwy. Lewotyroksyna to środek zarejestrowany wyłącznie do leczenia niedoczynności tarczycy, leczenia i profilaktyki wola tarczycowego, stosowany w terapii supresyjnej w raku tarczycy oraz w niektórych przypadkach nadczynności tarczycy.
Jak hormony tarczycy odchudzają?
Hormony tarczycy nie są zarejestrowane do leczenia nadwagi i otyłości, ale mogą powodować efekt utraty masy ciała.
Hormony tarczycy były w przeszłości stosowane jako narzędzie do odchudzania. Badania wykazały, że leczenie nadmiarem hormonu tarczycy może pomóc w uzyskaniu większej utraty wagi niż można osiągnąć poprzez samą dietę, ale wiąże się z ryzykiem poważnych negatywnych konsekwencji stosowania hormonu tarczycy w celu wspomagania odchudzania, takich jak utrata białka mięśniowego, utrata kości i/lub problemy z sercem.
– wyjaśniają specjaliści American Thyroid Association.
Gra nie jest warta świeczki również dlatego, że przyjmowanie leków na tarczycę raczej nie spowoduje spektakularnego obniżenia wagi.
Rozpoczęcie lub zwiększenie przyjmowania hormonu tarczycy w celu spowodowania podwyższenia poziomu hormonu tarczycy prawdopodobnie nie spowoduje drastycznej zmiany wagi. Ponadto po zaprzestaniu podawania hormonu tarczycy, poprzednia waga zwykle wraca
– informuje American Thyroid Association.
Hormony tarczycy na odchudzanie – skutki uboczne
Hormony tarczycy mogą powodować szereg skutków ubocznych i wpływać na różne układy i narządy, w tym serce, układ moczowy oraz układ pokarmowy. Gdy osobie ze zdrową tarczycą podawane są hormony, wówczas w organizmie pojawia się ich nadmiar i rozwija się tzw. farmakologiczna nadczynność tarczycy. Chociaż masa ciała może spadać, to nie dzieje się to bez kosztów zdrowotnych.
Częste działania niepożądane po hormonach tarczycy zażywanych na odchudzanie to:
- nieregularna praca serca (arytmia), w tym migotanie przedsionków,
- drżenie mięśni,
- osłabienie lub skurcze mięśni,
- ból głowy,
- pocenie się,
- podwyższona temperatura ciała,
- nerwowość,
- pobudzenie ruchowe,
- zmiany apetytu,
- przejściowa utrata włosów,
- nudności i wymioty,
- biegunki,
- zaburzenia snu.
Przyjmowanie hormonów tarczycy w dużych ilościach bez uzasadnienia jest groźne i może prowadzić do bardzo niebezpiecznych zaburzeń pracy serca, niewydolności tego narządu, zawału lub udaru. Konsekwencją przyjmowania tych leków w nadmiarze może być też przełom tarczycowy – jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Hormony tarczycy nie są złotym środkiem na odchudzanie. Ich przyjmowanie zawsze powinno poprzedzać badanie i konsultacja lekarska. Specjalista zwykle przepisuje na początku najniższą potrzebną dawkę. Każdorazowe jej zwiększenie wymaga oceny lekarz oraz zestawienia zysków i potencjalnych zagrożeń. Osoba, która samodzielnie przyjmuje lek bez konsultacji medycznej, powinna jak najszybciej go odstawić i udać się do lekarza.
Źródła:
Eghtedari B, Correa R. Levothyroxine. [Updated 2023 Aug 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539808/,
Shahid MA, Ashraf MA, Sharma S. Physiology, Thyroid Hormone. [Updated 2023 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500006/,
www.thyroid.org/thyroid-and-weight
Czytaj także:
Tabletki na odchudzanie – które są skuteczne i naprawdę działają?
Dieta odchudzająca: ważne zasady i jadłospis na 7 dni zdrowej diety odchudzającej
Od czego zacząć odchudzanie? 8 pierwszych kroków do prawdziwie szczupłej sylwetki
Babciny sposób na szybkie schudnięcie: 3 proste czynności, które skutecznie cię wyszczuplą
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!