Mała czarna fakty i mity

kawa, ziarna kawy
Ma wiernych fanów, ale i wielu przeciwników. Pierwsi twierdzą, że kawa jest bardzo zdrowa, drudzy – że szkodzi sercu i wywołuje wrzody. A prawda? Jak zwykle leży pośrodku.
/ 06.06.2008 13:10
kawa, ziarna kawy
Kawa szkodzi sercu, bo podwyższa ciśnienie krwi.
FAŁSZ. Jeśli ktoś jest zdrowy, picie dwóch filiżanek kawy dziennie z pewnością mu nie zaszkodzi. Aromatyczny napój dostarcza sporo flawonoidów, które zapobiegają np. miażdżycy. Z drugiej strony, kofeina może nieco podwyższać ciśnienie. Ale efekt ten jest krótkotrwały, podobny do tego, jaki daje np. wejście po schodach. U osób zestresowanych, zwłaszcza palących papierosy, kofeina działa silniej. Zwiększa liczbę skurczów serca i znacznie podwyższa ciśnienie.
Nasza rada: Staraj się ograniczać picie kawy, jeśli czeka cię stresujący dzień. Zamiast espresso pij np. zieloną herbatę. Zawarta w niej kofeina także pobudza, poprawia pamięć i koncentrację, ale ma łagodniejsze działanie.

Kawy nie można pić na noc, bo utrudnia zasypianie.

PRAWDA. Kofeina dość szybko przenika do krwi. Po godzinie jej stężenie w organizmie jest największe. Działa przez co najmniej cztery godziny. Najsilniej pobudza osoby bardzo rzadko sięgające po kawę, może u nich wywołać niepokój i bezsenność. Ale są też tacy, którzy regularnie piją kilka filiżanek dziennie, nawet wieczorem, i nie mają kłopotów z zasypianiem.  
Nasza rada: Pij nie więcej niż 2–3 filiżanki słabej kawy dziennie, najlepiej do południa. Wybieraj mieszanki kawy naturalnej i zbożowej, które zawierają mniej kofeiny niż tradycyjne espresso. Zasady tej możesz przestrzegać także w ciąży. Ale jeżeli karmisz piersią, najlepiej w ogóle zrezygnuj z małej czarnej.

Codzienne picie kawy może spowodować powstawanie wrzodów.
FAŁSZ. Podstawową przyczyną wrzodów są bakterie Helicobacter pylori – nie kawa. Zawiera ona jednak substancje drażniące, które zwiększają wydzielanie kwasu solnego, co nasila dolegliwości u wrzodowców, zwłaszcza gdy piją kawę na czczo. 
Nasza rada: Jeśli dokuczają ci wrzody, zrezygnuj z picia kawy. Gdy dolegliwości ustąpią, możesz sięgnąć po niskodrażniącą z dodatkiem mleka. Przygotuj ją w ekspresie lub wybierz rozpuszczalną. Wypij po śniadaniu. Zrezygnuj z kawy zalewanej wrzątkiem w szklance i parzonej po turecku (gotowanej w tygielku). Taki napój zawiera dużo substancji drażniących.

Kawa ułatwia odchudzanie.
FAŁSZ. Filiżanka espresso wypita rano podwyższa poziom hormonu stresu (kortyzolu). Ten zaś powoduje odkładanie się tłuszczu na brzuchu. Zwiększa również apetyt. Nic więc dziwnego, że po wypiciu małej czarnej masz ochotę na coś słodkiego. Kawa działa też moczopędnie, może powodować odwodnienie. Utrudnia to usuwanie z organizmu toksyn, a tym samym spowalnia odchudzanie. 
Nasza rada: Nie musisz całkowicie rezygnować z małej czarnej. Po prostu po każdej filiżance wypij szklankę wody mineralnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA