Małżeństwo i rozwód przyczynami tycia

Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?/fot. Fotolia
Według wyników badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne, zarówno wstąpienie w związek małżeński, jak i rozwód mogą być przyczynami zwiększenia masy ciała – czytamy w zdrowotnym serwisie BBC.
/ 25.08.2011 10:56
Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?/fot. Fotolia

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na 10 071 osobach, istnieje zwiększone ryzyko przybrania na wadze w okresie dwóch lat od zawarcia związku małżeńskiego, jak i jego zakończenia.

Nowo poślubione kobiety były bardziej narażone na znaczne przyrosty masy ciała. Z kolei zdaniem naukowców z Ohio State University, niektóre z tych zmian stanowiły ryzyko zdrowotne.

Eksperyment monitorował zmiany w indeksie BMI – wskaźnika stosunku wagi do wzrostu -  oraz stan cywilny osób w latach 1986 do 2008.

Badacze porównali BMI osób pozostających w związku małżeńskim oraz rozwiedzionych z tymi, którzy dopiero co zawarli związek lub pozostali wolni.   

Zwiększone ryzyko przybrania na wadze wśród osób zamężnych lub rozwiedzionych pozostało niezmienione nawet po uwzględnieniu u każdej osoby takich czynników jak: zdrowie, edukacja, zatrudnienie, ubóstwo i ciąża.

U kobiet małżeństwo zwiększało ryzyko niewielkiego wzrostu wagi (przyrost do trzech punktów we wskaźniku BMI) o 33%. Znacznie wyższe ryzyko, bo na poziomie 48%, dotyczyło dużych przyrostów wagi (wzrost większy niż 3 punkty w indeksie BMI).

Świeżo rozwiedzione kobiety miały o 22% zwiększone ryzyko małego przyrostu masy ciała.

Z kolei mężczyźni obarczeni byli zwiększonym o 21% ryzykiem niewielkiego przybrania na wadze po rozwodzie oraz o 28% w małżeństwie.

,,Wszystkie zmiany stanu cywilnego stanowią swojego rodzaju szok dla organizmu, wpływając w niewielkim stopniu na zwiększenie jego ciężaru” – brzmi wniosek końcowy raportu.   

Nitry Tumin, przewodniczący badania powiedział: ,,W pewnym stopniu zawarcie związku małżeńskiego zwiększa ryzyko przybrania na wadze do takiego poziomu, że może to zagrażać zdrowiu”.

Helen Riley z Brytyjskiej Fundacji Żywienia podsumowuje: ,,Wydarzenia te stanowią istotną zmianę w życiu każdego człowieka. Mogą wpływać na zmianę nawyków żywieniowych i rodzajów pożywienia, które są konsumowane. Ale ludzie są różni i dla niektórych takie zmiany mogą okazać się bardzo korzystne”.

Polecamy: Oblicz swoje BMI

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA