Maść siarkowa na świerzb - czy jest skuteczna?

kilkuletni chłopiec drapie się po głowie fot. Adobe Stock
W terapii świerzbu oprócz permetryny często wykorzystuje się również maść siarkową. Czy faktycznie jest skuteczna? Jak prawidłowo z niej korzystać?
Agnieszka Czechowska / 05.03.2019 04:50
kilkuletni chłopiec drapie się po głowie fot. Adobe Stock

Świerzb wywołuje niewielki pajęczak - świerzbowiec ludzki. Charakterystycznym objawem tej choroby jest trudny do panowania świąd, który nasila się w nocy lub gdy rozgrzejemy ciało (np. po ciepłej kąpieli). Wówczas pasożyty ukryte w warstwie rogowej naskórka są najbardziej aktywne. Drążą tunele, w których samica składa jaja. Czasami korytarze te są widoczne przez skórę - na początku choroby są różowe, z czasem stają się coraz ciemniejsze. W leczeniu świerzbu stosuje się preparaty działające miejscowo.

Czym leczy się świerzb?

Leki stosowane w leczeniu świerzbu mają postać maści i kremów. Najczęściej stosuje się permetrynę, crotamitone, benzoesan benzylu  oraz maści siarkowe. Te ostatnie zaleca się szczególnie dzieciom i ciężarnym chorym na świąd, bo nie mają działania toksycznego.  
Uwaga! Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy, nawet jeśli nie mają objawów choroby. Wszystkie ubrania, pościel, narzuty itp. powinny zostać wyprane i wyprasowane.

Jak działa maść siarkowa?

Maść siarkowa (łac. Sulfuri unguentum) – to preparat do użytku zewnętrznego. Ma ona działanie wysuszające, odkażające, grzybobójcze oraz lekko przeciwzapalne. Rozpulchnia naskórek. Stosuje się ją w leczeniu świerzbu, łojotokowego zapalenia skóry, grzybicy, trądziku młodzieńczego.

Maść siarkowa a świerzb

Polecana jest głownie w przypadku leczenia świerzbu u dzieci i ciężarnych (jest nietoksyczna). Ma dość nieprzyjemny zapach. Nakłada się na na skórę od szyi do palców stóp. Można ją stosować również na owłosioną skórę. Ponieważ ma działanie drażniące, twarz smaruje się ją na 1-2 godziny i zmywa. Przed zastosowaniem maści na ciało, warto najpierw wziąć kąpiel, by rozpulchnić skórę i ułatwić penetrację leku. W trakcie kuracji (5 dni) nie wolno się myć.

Zobacz też:
Jak przeżyć wiosnę z atopowym zapaleniem skóry?
Czym jest świerzb norweski?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA