Męcząca migrena

Co znaczy migrena, wie tylko ten kto choć raz jej doświadczył. Pozostali podchodzą raczej sceptycznie do tego zagadnienia i często traktują cierpiących na migrenę z przymrużeniem oka lub nawet lekceważeniem. Migrena często traktowana jest jako wykręcanie się od pracy, obowiązków. Mnie też boli głowa - to zdanie słyszał pewnie nie raz człowiek z tym schorzeniem.
/ 09.10.2006 12:56
Co znaczy migrena, wie tylko ten kto choć raz jej doświadczył. Pozostali podchodzą raczej sceptycznie do tego zagadnienia i często traktują cierpiących na migrenę z przymrużeniem oka lub nawet lekceważeniem. Migrena często traktowana jest jako wykręcanie się od pracy, obowiązków. Mnie też boli głowa - to zdanie słyszał pewnie nie raz człowiek z tym schorzeniem. Trudno jednak pracować kiedy człowieka męczą nudności, wymioty, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięk, zapach, trudności z widzeniem tzw. aura (mroczki , zygzaki, zaniewidzenie ), czuciowe, zaburzenia mowy czy nawet porażenia.

ból głowyMigrena to nie jest zwykły ból głowy i uważanie cierpiących na nią ludzi za symulantów jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Chorzy często wstydzą się lub boją przyznać do cierpienia i dopóki są w stanie starają się wypełniać swoje obowiązki.

Na szczęście atakowi możemy w porę zapobiec lub go złagodzić, gdyż często poprzedzają go tzw. objawy zwiastunowe: zmęczenie, utrata apetytu, zmniejszenie koncentracji uwagi, wahania nastroju, zwiększona potliwość, wzrost temperatury ciała i drażliwość oraz bezpośredni okres ostrzegawczy charakteryzujący się tzw. aurą.

Migrenie sprzyja nadmiar albo duży niedobór snu, głód, niektóre pokarmy, takie jak: dojrzałe sery fermentowane, czekolada, owoce cytrusowe, pokarmy konserwowane, chińskie jedzenie, gotowe sosy (zawierają glutaminian sodu), sztuczne słodziki, kofeina, alkohole (szczególnie czerwone wino). Także silne zapachy, zmiany ciśnienia atmosferycznego, czy zaburzenia hormonalne. Niestety migreny nie można wyleczyć, ale można ograniczyć liczbę jej napadów i złagodzić ich przebieg:

- staraj się coś zjeść

- zażyj dwie tabletki aspiryny czy pochodnego preparatu, np. z grupy paracetamolu (Paracetamol, Panadol, Apap) lub niesterydowych przeciwzapalnych, jak Ibuprom, czy Nurofen, najlepiej w formie musującej, czopków albo zastrzyków i popij słodką herbatą

- w przypadku wymiotów zażyj lek przeciwwymiotny

- połóż się w ciemnym, przewietrzonym pokoju z zimnym okładem na głowie

- weź ciepłą kąpiel

- zastosuj masaż

- spróbuj usnąć

migrenaMigrenicy powinni zmniejszyć spożycie białka, skrobi i tłuszczów (tzw. dieta Haya) . Można także spróbować akupunktury, akupresury, fitoterapii(ziołolecznictwa),aromaterapii (wspomagające działanie olejków eterycznych), homeopatii, leczenia zdrojowego, psychoterapii, relaksacji, medytacji, hipnozy. W przypadku stałych i uporczywych bólów należy udać się do lekarza.

Głowa do góry migrenicy! Pamiętajcie, że na to schorzenie cierpieli także Zygmunt Freud, Juliusz Cezar, Bismarck, Pascal, Darwin, Einstein, Beethoven, Wagner, Immanuel Kant a nawet sam św. Paweł, tak więc sami widzicie że znajdujecie się w naprawdę doborowym towarzystwie.

Ewelina Zasada
www.ewelinazasada.republika.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA