Melanoma to najgroźniejszy z dużej grupy nowotworów skóry, bo atakuje również narządy wewnętrzne i kości. Na szczęście, to również jeden z tych przypadków raka, gdzie wczesna diagnoza oznacza ogromna szansę na całkowite wyleczenie.
Czynniki sprzyjające występowaniu tego niezwykle groźnego nowotworu do genetyka (podobne wypadki w rodzinie) oraz wszelkiego typu niezwyczajne zmiany na skórze, np. pieprzyki, znamiona o nietypowej barwie czy kształcie. One same nie oznaczają choroby, ale jedynie predyspozycję – zaniepokojenie powinny budzić za to wszelkie ich zmiany.
Zazwyczaj melanoma pojawia się w skórze bez dotychczasowych zmian – u mężczyzn na górnej części pleców, u kobiet na nogach. Płaskie, brązowe i czarne pieprzyki o nierównych brzegach i asymetrycznym kształcie to znak alarmowy, że trzeba wybrać się do lekarza. Specjalista zwykle pobierze wycinek tkanki do badania i odda ją do laboratorium, aby zdiagnozować czy obecne są komórki nowotworowe. Pozytywne wynik zwykle wymaga sprawdzenia również węzłów chłonnych – choroba rozprzestrzenia się szybko!
Najczęstsza metoda leczenia to wycięcie zmiany – w początkowych fazach to powinno wystarczyć. Po zabiegu pozostaje zwykle blizna, zaś pacjent musi zgłaszać się do regularnej kontroli przez następne pięć lat. W przypadku przerzutów na węzły chłonne oprócz interwencji chirurgicznej stosuje się leczenie interferonem.
Zamiast jednak się bać, najlepiej zadbać o profilaktykę, a ta jest bardzo jednoznaczna:
- nie przebywać na słońcu między 10.00 a 16.00;
- przy ostrym słońcu nosić długi rękaw i nogawki;
- używać na co dzień faktorów słonecznych – min. 15 SPF, z filtrami UVA i UVB
- sięgać po silniejsze filtry, jeśli przebywamy na wyższych terenach;
- unikać długiego opalania i solarium.
Agata Chabierska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!