Menopauza objawy - najważniejsze objawy okresu premenopauzy

Menopauza objawy fot. Fotolia
Dopiero co skończyłaś 40 lat, a już obserwujesz u siebie pierwsze objawy menopauzy? Sprawdź, czy powinnaś zacząć się tym martwić!
Marta Wilczkowska / 26.11.2013 13:27
Menopauza objawy fot. Fotolia
Mniej więcej po ukończeniu 40. roku życia kobiety wkraczają w tzw. okres premenopauzy. Nie martw się jednak - to jeszcze nie przekwitanie!Przeczytaj więcej o tym okresie.

Co zmienia się przed menopauzą?


Twój organizm się zmienia – inna jest struktura skóry, wolniejszy metabolizm. Na innych obrotach pracują też jajniki. Wciąż produkują hormony żeńskie, ale w coraz mniejszej ilości. Najpierw spada produkcja progesteronu, potem estrogenów. A ponieważ hormony te biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, ich niedobór wywołuje różne objawy. Oto najbardziej typowe objawy poprzedzające menopauzę:
  • Kłopoty z miesiączką. Twój okres może stracić regularność – nie pojawiać się np. trzy miesiące, a potem powrócić w wersji znacznie obfitszej. To efekt nadmiernego rozrostu śluzówki macicy (tak się dzieje, gdy w organizmie jest coraz mniej progesteronu).
  • Uderzenia gorąca. U niektórych kobiet pojawiają się nawet 3 lata przed menopauzą. Odpowiada za nie spadek poziomu estrogenów, co dezorganizuje pracę znajdującego się w mózgu ośrodka regulacji ciepłoty ciała.
  • Zaburzenia snu. Układ hormonalny przypomina system naczyń połączonych. Dlatego wahania hormonów żeńskich mogą spowodować zaburzenia w wydzielaniu np. melatoniny. A to prowadzi właśnie do bezsenności, a co za tym idzie przewlekłego zmęczenia.

Co poradzić na objawy premenopauzy?


Premenopauza nie jest chorobą i nie wymaga leczenia. Czasami jednak dolegliwości są tak intensywne, że trudno z nimi funkcjonować na co dzień. W takiej sytuacji przyda się wizyta u ginekologa. Nie zwlekaj z nią szczególnie, jeśli masz nieregularne lub bardzo obfite miesiączki, bo mogą one zwiastować nie tylko premenopauzę, ale też jakąś chorobę (np. polipy lub mięśniaki macicy).

Zanim lekarz odkryję przyczynę twoich dolegliwości, zbada cię i zleci m.in. USG narządu rodnego oraz badania poziomu hormonów. Jeśli okaże się, że za twoimi kłopotami stoi spadek poziomu hormonów, może zaproponować ci stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która pozwoli na uzupełnienie poziomu hormonów w organizmie. U kobiet po czterdziestce zwykle wystarczają naprawdę niewielkie dawki leków, by objawy ustąpiły.

Jak spowolnić menopauzę?


Jeśli zastosujesz się do naszych rad, odmłodzisz swój organizm już na poziomie komórkowym, a tym samym odsuniesz termin menopauzy:
  • rzuć palenie – nałogowe palaczki przechodzą menopauzę 5 lat wcześniej niż kobiety, które nigdy nie paliły;
  • odżywiaj się zdrowo – każdego dnia jedz 0,5 kg warzyw. To ułatwi zwalczanie wolnych rodników i usprawni przemianę materii;
  • ćwicz – kobiety aktywne przekwitają rok później niż ich niewysportowane koleżanki.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA