Menopauza – wyrok czy nowy etap życia?

Opuchnięte i podkrążone oczy nie wyglądają estetycznie. Niekiedy taki wygląd może być efektem zmęczenia i braku snu, a czasami nawet choroby. Jak za pomocą domowych sposobów poradzić sobie z cieniami i workami pod oczami? Jakie zabiegi i operacje przynoszą długotrwały efekt?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Menopauza dla jednych kobiet wiąże się z czasem powolnej utraty kobiecości, starzeniem się, inne dostrzegają w niej nowy etap życia. Są kobiety, które czują, że bezpowrotnie straciły coś ważnego, są również takie, które dopiero zaczynają żyć pełnią życia. Zarówno dla jednych jak i dla drugich pań menopauza rozpoczyna ważny okres w życiu i tylko od nich zależy, jak ten czas wykorzystają.
/ 04.10.2016 13:35
Opuchnięte i podkrążone oczy nie wyglądają estetycznie. Niekiedy taki wygląd może być efektem zmęczenia i braku snu, a czasami nawet choroby. Jak za pomocą domowych sposobów poradzić sobie z cieniami i workami pod oczami? Jakie zabiegi i operacje przynoszą długotrwały efekt?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Każda dojrzała kobieta przeżywa menopauzę inaczej, dlatego lista objawów jest długa. Pierwsze oznaki menopauzy pojawiają się już na kilka lat przed klimakterium, ale dopiero stopniowy zanik miesiączki to najczęściej rozpoznawalny sygnał, że rozpoczął się czas przekwitania.

Menopauza nie musi kojarzyć się jedynie z przykrymi dolegliwościami. Jeśli odmienimy tryb życia, zmienimy nawyki żywieniowe i wprowadzimy więcej ruchu do naszej codzienności, a w niektórych przypadkach dołączymy terapię hormonalną, to przestaniemy postrzegać menopauzę jak wyrok, a zaczniemy realizować swoje potrzeby , czerpiąc radość z różnych dziedzin życia.

Zdrowa dieta 

Bez względu na wiek zdrowa dieta jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest, by ok. 35. roku życia, a już na pewno po czterdziestce, uważniej przyjrzeć się swojemu talerzowi.

Trzeba zmniejszyć porcje posiłków, ich kaloryczność oraz jeść regularnie, ponieważ właściwa i racjonalna dieta łagodzi objawy menopauzy. Dodatkową korzyścią wynikającą z kontroli jadłospisy jest ochrona przed nadwagą i wieloma chorobami. 

Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, suplementacja wapnia (by zapobiec osteoporozie), ograniczenie w jadłospisie mięsa i włączenie do niego większej ilości ryb korzystniej wpływa na organizm po 40-ce. Dobrze jest również wzmocnić organizm doustnymi preparatami dostarczającymi ważnych w tym czasie pierwiastków, zwłaszcza kiedy nie mamy czasu na komponowanie zróżnicowanych posiłków.

Polecamy: Jaka dieta w osteoporozie po menopauzie?

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to dla kobiet niezastąpiony sposób dbania o kondycję, sylwetkę i samopoczucie nie zależnie czy jesteśmy przed, w trakcie, czy po menopauzie. Ruch wspomaga metabolizm, wzmacnia mięśnie i korzystnie wpływa na układ krążenia. Kobietom aktywnym fizycznie łatwiej wejść w okres przekwitania.

Dla pań rozpoczynających przygodę ze sportem zaleca się na początek marsz, szybsze chodzenie, jazdę na rowerze, piesze wycieczki, czy taniec.

Uroda

Niedobór estrogenów w okresie menopauzy może powodować nadmierne wypadanie włosów, dlatego dobrze jest wzbogacić swoja dietę dodatkowo o składniki m.in. pobudzające mikrokrążenie i ukrwienie skóry. Właściwie odżywione cebulki sprawią, że włosy będą mocniejsze, bardziej gęste oraz lśniące, a siwizna stanie się mniej widoczna.

Menopauza nie musi kojarzyć się jedynie z wyrokiem powolnej utraty kobiecości,. Przekwitanie może okazać się kolejnym równie ekscytującym etapem w życiu, może być bodźcem do działania i zaspokajania pragnień. 

Zobacz też: Czy przekwitanie to już menopauza?

Autor: Marzena Młynarczyk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA