Mężczyzno, czy wiesz jak zbadać jądra?

Temat może wydawać się śmieszny, ale sprawa jest poważna. Badanie jąder nie powinno być sprawą wstydliwą, szczególnie, że jest niesamowicie banalne!
/ 02.06.2010 13:56

Badanie najwygodniej wykonywać w łazience, po ciepłym prysznicu lub w trakcie – wtedy skóra genitaliów jest najbardziej elastyczna, a badanie będzie wykonane łatwiej i prawidłowo.

Najpierw stajemy przed lustrem – oglądamy dokładnie nasze narządy płciowe – nie ma się czego wstydzić! Zwracamy uwagę na wszelkie zmiany – kolor, opuchlizna, grudki, wielkość, waga, po prostu wszystko co może być niezgodne z normą.

Następnie przechodzimy do badania dłonią. Unosimy lekko mosznę i między kciukiem i palcami staramy się wyczuć jądro. Badamy każde pojedynczo. Delikatnie obracamy je sprawdzając czy nie pojawiły się żadne grudki, guzki, zmiany. Każde jądro ma naturalną część – najądrze – możemy je wyczuć dotykiem i nie jest to żadna zmiana – bez paniki, zwracamy uwagę na wszelkie prawdziwe zmiany.

Jeżeli uda nam się coś zauważyć – jak najszybciej umawiamy się na wizytę do lekarza – nie ma na co czekać. Szybkie działanie może ułatwić nam leczenie różnych schorzeń, jak również w znacznej mierze ubiec raka jądra, który jest poważną chorobą i często rozwijającą się w szybkim tempie tylko i wyłącznie przez zaniedbanie samodzielnych badań.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!