Mięśniaki macicy to guzy narządów rodnych kobiet – mają one charakter zmian łagodnych i bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Choroba ta najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym pomiędzy 35. a 45. rokiem życia.
Przyczyny powstawania tej choroby nie zostały całkowicie ustalone – wśród nich wymienia się, m.in.: hormony (nadmiar estrogenów lub zwiększoną wrażliwość na estrogeny), otyłość, wiek, predyspozycje genetyczne.
Jakie objawy towarzyszą mięśniakom macicy?
Mięśniaki macicy to schorzenie, które może znacznie obniżać jakość życia ze względu na objawy towarzyszące tej chorobie. Należą do nich m.in.:
- niekontrolowane i nieprawidłowe krwawienia,
- mechaniczny ucisk mięśniaka na inne narządy,
- okresowe zaparcia,
- nietrzymanie moczu,
- bóle różnego pochodzenia.
Dolegliwości towarzyszące mięśniakom są problemem intymnym i krępującym, obniżającym poczucie własnej wartości i zniekształcającym własny wizerunek kobiecości, z czym kobiety, często nie potrafią sobie poradzić.
Zdarza się jednak, że mięśniaki są wykrywane przypadkowo, bo nie dają żadnych objawów.
Encyklopedia zdrowia: Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy a ciąża
– Mięśniaki mogą negatywnie wpływać na płodność, a w przypadku już istniejącej ciąży, być dla niej zagrożeniem, a w skrajnych przypadkach, prowadzić do poronień – podkreśla dr Jacek Tulimowski, ginekolog.
Wiele kobiet bagatelizuje problem mięśniaków, nie poddaje się regularnej kontroli i badaniom, a wizyta u ginekologa często jest odkładana lub traktowana jako ostateczność. Tymczasem systematyczna kontrola i wczesne zdiagnozowanie mięśniaków pozwalają szybko dobrać metodę leczenia, a tym samym przejąć kontrolę przez pacjentkę nad chorobą.
Możliwości leczenia
– Współczesna medycyna oferuje szereg nowoczesnych metod leczenia mięśniaków macicy, których wybór jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia – mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.
Wśród metod leczenia mięśniaków macicy wyróżnia się:
- metody operacyjne, takie jak histerektomia, histeroskopowa resekcja mięśniaka, miomektomia (stosuje się je zwłaszcza w przypadku nasilonych krwotoków, objawów ucisku na pęcherz moczowy i dużych, szybko rosnących mięśniaków),
- nowe techniki zabiegowe, takie jak termoterapia laserowa, mioliza, kriomioliza (skuteczność tych zabiegów nie została dotychczas potwierdzona lub jest w trakcie oceny),
- metody nieoperacyjne, takie jak embolizacja tętnic macicznych,
- leczenie farmakologiczne, np. gestrinonem, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami antyfibrynolitycznymi, wkładką domaciczną z lewonorgestrelem, analogami gonadoliberyny (GnRH) czy selektywnymi modulatorami receptora progesteronowego (octanem ulipristalu).
Dowiedz się więcej: Mięśniaki macicy - kiedy do lekarza?
Źródło: www.miesniakimacicy.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!