Od niedawna na polskim rynku stosowana jest innowacyjna, farmakologiczna metoda leczenia mięśniaków macicy. Polega ona na zastosowaniu octanu uliprystalu, który powoduje zahamowanie obfitego krwawienia w ciągu pierwszych 10 dni leczenia, zmniejsza ból, a co najważniejsze – w większości przypadków redukuje ich wielkość. Komfort życia kobiet ulega znacznej poprawie, bo ustępują objawy, które utrudniały im codzienne funkcjonowanie czy niemniej istotne uczestniczenie w życiu płciowym.
– tłumaczy dr Jacek Tulimowski, ginekolog.
Czym są mięśniaki macicy?
Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20%-40% kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15%-20% przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości. Niestety w Polsce nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne (histerektomia, czyli usunięcie macicy), pomimo tego, że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne. Dla wielu pacjentek operacja jest obarczona dużym stresem i wiąże się z poczuciem utraty atrybutu kobiecości, jakim jest macica.
Octan ulipristalu – nowy lek do leczenia mięśniaków macicy dostępny od niedawna w Polsce
Jak działa nowa metoda?
Niedawno na polskim rynku pojawiła się nowa, innowacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy - lek zawierający substancję czynną - octan uliprystalu. Jest to pierwszy lek z grupy SPRM (selektywnych modulatorów receptora progesteronowego), który wywiera działanie terapeutyczne po podaniu doustnym.Octan uliprystalu wywiera bezpośrednie działanie na mięśniaki macicy powodując redukcję ich wielkości i złagodzenie wywołanych przez nie objawów. Najczęściej w badaniach klinicznych obserwowano brak miesiączki, co jest uznawane za pożądany skutek dla pacjentek. Terapia octanem uliprystalu trwa przez okres do 3 miesięcy i nie wywiera wpływu na inne gruczoły wydzielania wewnętrznego. Miesiączka zwykle powraca po 4 tygodniach od odstawienia leku.
Czytaj także:
Czy masz mięśniaki macicy?
Za młoda na menopauzę? Niekoniecznie!
Jak zbadać piersi w domu?
Najważniejsze fakty o chorobach jajników
Bolesny okres? To może być endometrioza!
5 sposobów na nadżerkę szyjki macicy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!