Mleko od klaczy nie jest napojem popularnym w Europie, natomiast w krajach azjatyckich stanowi nierozłączny element menu tamtejszej ludności, zwłaszcza plemion wędrownych. Ogółem w Europie, w tym także w Polsce jest kilkadziesiąt farm, na których pozyskuje się mleko od klaczy. Co ciekawe, produkcja sięga ponad 1 miliona litrów na rok!
Co czyni mleko klaczy tak wartościowym i rozchwytywanym dobrem? Nic innego jak właściwości odżywcze porównywalne z właściwościami mleka kobiecego…
Walory mleka klaczy
W mleku klaczy znajdziemy witaminy: A, B1, B2, B12, C i E, a także enzymy: oksydazę, diastazę, katalazę, lipazę i fosfatazę. Mleko zawiera mało tłuszczu, a także mniej wapnia i białka niż mleko krowie. Jest źródłem albumin i globulin oraz niezbędnych aminokwasów, czyli tryptofanu, lizyny i metioniny. Ponadto cechuje je zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w postaci: kwasu linolowy, linolenowego i arachidonowego. Struktury białkowe mleka klaczy różnią się od białek mleka krowiego. Mleko klaczy jest uznane za mleko typu albuminowego i zawiera znacznie mniej substancji mogących być alergenami. Mleko klaczy cechuje jednak wysoka zawartość cukru mlecznego, czyli laktozy, w związku z czym jest ono słodkie w smaku. Tłuszcz w mleku klaczy ma również specyficzną budowę, która uniemożliwia zebranie z tego mleka śmietany. Mleko klaczy się nie ścina.
Mleko, które leczy
Mleko klaczy może być bezpiecznie spożywane przez człowieka nawet całe życie. Niekiedy też zalecane są terapie z wykorzystaniem tego mleka. Wówczas „leczenie” trwa co najmniej od czterech do ośmiu tygodni.
Zastosowanie lecznicze mleka klaczy:
- atopowe zapalenie skóry,
- łuszczyca i przewlekłe wysypki,
- miażdżyca naczyń tętniczych,
- depresja i zaburzenia nerwicowe,
- infekcje dróg oddechowych,
- choroby i niedomogi odporności,
- w rekonwalescencji po ciężkich chorobach, silnych lekach i operacjach,
- choroby układu pokarmowego,
- choroby reumatyczne.
Czy wiesz, że…
Z mleka klaczy wyrabiany jest przez Nomadów kumys, czyli napój alkoholowy, który powstaje jako efekt fermentacji mlekowej i alkoholowej. Mleko jest wlewane do skórzanych bukłaków i w nich przechowywane. Bukłaków tych się jednak nie myje. Napój jest podobno bardzo pożywny i w krajach Azji uznawany jest za produkt leczniczy. Z kumysu wyrabiany jest arak, czyli tradycyjny, azjatycki likier.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!