Mleko z orzechów włoskich to bardzo odżywczy napój, podobnie jak same orzechy. Możemy je w prosty sposób samodzielnie przygotować i tym samym urozmaicić nasze codzienne menu.
Orzechy – co w sobie kryją?
Orzechy włoskie
Są najbardziej znane w naszym kraju i chętnie zjadane. Są wskazane zwłaszcza osobom pracującym umysłowo, uczniom i studentom. Nawet kształtem połówka orzecha przypomina ludzki mózg (pofałdowana powierzchnia z ciemniejszą skórką), przez co łatwo skojarzyć ich dobroczynne działanie.
Orzechy włoskie są bogatym źródłem:
- substancji przeciwutleniających
- białek
- kwasów tłuszczowych omega-3
- błonnika
- witamin z grupy B i E
- pierwiastków: magnezu, manganu, żelaza, cynku i miedzi
Warto wiedzieć, że regularne przyjmowanie kilku orzechów dziennie (6-7) może zapobiec chorobom cywilizacyjnym, jak choroby serca, nowotwory, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu II i przedwczesne starzenie organizmu.
Mleko orzechowe
Polecane jest również osobom, które codziennie pracują umysłowo i fizycznie, a także tym, którzy funkcjonują w ciągłym stresie. Mleko orzechowe praktycznie nic nas nie będzie kosztowało, wówczas gdy mamy w ogrodzie drzewo orzechowe.
Mleko z orzechów włoskich oprócz walorów odżywczych (zbliżonych do właściwości odżywczych orzechów) ma przyjemny smak. Można je wykorzystać do dań na zimno i na ciepło. Jest doskonałe do koktajli, kakao, kawy, a także płatków śniadaniowych, past, kremów, zup, sosów i wypieków. Miazga po zmielonych orzechach również znajdzie zastosowanie w kulinariach. Można z niej przyrządzić nadzienie do naleśników, dodać do twarogu lub zamiast bułki do kotletów mięsnych (lub warzywnych) bądź wykorzystać do wypieków.
Przygotowanie mleka orzechowego
Potrzebne składniki:
- szklanka orzechów
- 6-7 szklanek wody źródlanej
Czynności:
1. Namaczanie orzechów: szklankę orzechów przesypujemy do słoja i zalewamy 3 szklankami zimnej wody. Moczymy je przez minimum dwa dni. Słój przykrywamy ściereczką.
2. Miksowanie: po 2-3 dniach moczenia orzechy odcedzamy i dokładnie miksujemy z dwiema szklankami wody.
3. Cedzenie: sito wykładamy gazą lub tetrą, umieszczamy je nad wysoką miską, a następnie przelewamy przez nie otrzymany miks. Dokładnie odciskamy rozdrobnione orzechy.
4. Rozcieńczenie: mleko orzechowe z powyższych proporcji jest tłuste, zatem możemy je rozcieńczyć. W tym celu dodajemy 1-2 szklanki wody.
5. Mleko przechowujemy w lodówce do 3 dni.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!