Przypominaj dzieciom, że trzeba myć ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Oczywiście sama też o tym pamiętaj. Dokładnie umyj dłonie również przed przygotowaniem posiłku. Wyszoruj także rzeczy mające kontakt z żywnością, użyj detergentów do odkażenia łazienki (zwłaszcza sedesu) i kuchni (zlew jest siedliskiem bakterii!).
2. Zadbaj o… logistykę
Pilnuj, by gotowe do spożycia produkty (np. chleb) nie stykały się z surowym mięsem, rybami, owocami morza i jajkami (to na tych artykułach najłatwiej namnażają się chorobotwórcze bakterie). Zasada ta dotyczy i robienia zakupów (oddzielne siatki), i przechowywania żywności w lodówce czy kładzenia jej na kuchennym blacie.
3. Mądrze gotuj i przechowuj
Większość chorobotwórczych bakterii ginie powyżej 70 st. C, dlatego pilnuj, by żywność była zawsze dogotowana czy dopieczona, a produkty wykorzystywane bez takiej obróbki sparzaj wrzątkiem (np. jajka, warzywa). Chcesz coś przygotować na później? W porządku, ale schowaj to do lodówki albo zamroź (nie rozmrażaj jednak w temp. pokojowej, lecz w lodówce lub szybko – w mikrofalówce). Przed podaniem dobrze zaś odgrzej danie. To pozwoli ci wyeliminować większość bakterii.
Warto wiedzieć: Więcej informacji znajdziesz na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej (www.gis.gov.pl)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!