Chirurgia endoskopowa – czy warto?
Nawet 1 na 100 obywateli naszego kraju utraciło jakość węchu lub smaku z powodu chorób zatok. Chirurgia endoskopowa rozpościera nowe możliwości dla pacjentów cierpiących na chroniczne zapalenie zatok.
Nie szpeci i ma wiele zalet
Chirurgia endoskopowa stosowana jest po to, by w jak najmniej inwazyjny sposób usunąć blokady z zatok. Przed jej pojawieniem się stosowano szpecące dla wyglądu pacjenta techniki, a czas powrotu do normalnego funkcjonowania po operacji był bardzo długi.
W przeszłości główna uwaga była zwrócona na usunięcie błony śluzowej z największych zatok. Obecnie jednak wraz z wprowadzeniem metod endoskopowych nie ma takiej potrzeby, a metoda umożliwia identyfikację i leczenie występującej patologii.
Dokładne opracowanie diagnostyczne pod postacią badania przedmiotowego, tomografii komputerowej i badań fizjologicznych pozwala na określenie rozległości zabiegu.
Zobacz też: Kiedy zatoki bolą?
Bez krwi i bólu
Endoskop, który wykorzystuje technologię fiberooptyczną, pozwala lekarzowi zobaczyć wnętrze zatok bez przecinania skóry twarzy i umożliwia wejście do wnętrza zatok, które wcześniej były niemożliwe do obejrzenia.
Obecnie podczas zabiegu przez nos za pomocą specjalnej kamerki lekarz uwidacznia wnętrze zatok i jamy nosowej, a następnie z użyciem odpowiednich narzędzi chirurgicznych usuwa przeszkody, jakie stoją na drodze powietrza. Usprawnia połączenia zatok z środowiskiem zewnętrznym i usuwa zmienione tkanki. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszają się dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem zatok oraz poprawia się jakość węchu i smaku.
Najpierw diagnostyka
Aby uzyskać jak najlepszą skuteczność, używa się dodatkowych metod obrazowych (na przykład tomografię komputerową), które dostarczają informacji również o trzecim, niewidocznym w endoskopii wymiarze. Zabieg ten wykonuje się również z innych wskazań, które warto omówić z lekarzem prowadzącym.
Zobacz też: Na czym polega zabieg płukania zatok?
Wynik operacji
Powikłania zabiegu zdarzają się bardzo rzadko – możliwe jest przebicie się do oczodołu lub przedniego dołu czaszki.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
U 80–90% pacjentów odnotowuje się znaczną poprawę objawów po chirurgii endoskopowej. Dotyczy to zniesienia blokad w obrębie zatok i umożliwienie drenażu wydzieliny, zmniejszenie bólu twarzy, poprawę oddychania oraz poprawę zapachu i smaku.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!