Na czym polega badanie bakteriologiczne krwi?
W diagnostyce bakteriemii kluczową rolę spełnia badanie bakteriologiczne krwi. Pozwala ono na wyizolowanie czynnika etiologicznego, określenie wrażliwości na leki oraz wdrożenie racjonalnej antybiotykoterapii.

Drobnoustroje mogą przedostawać się do krwi na kilka sposobów – z miejscowych ognisk zapalnych, skąd dostają się do naczyń limfatycznych, a następnie naczyń krwionośnych, z obszarów bogatych w naturalną mikroflorę np. układ moczowy, przez wprowadzenie ciał obcych już zakażonych.
Obecność żywych bakterii we krwi określa termin bakteriemia. Odpowiednio określa się także obecność wirusów we krwi – wiremia, grzybów – fungemia, pasożytów – parazytemia.
Wyróżnia się trzy rodzaje bakteriemii: przejściowa, okresowa, ciągła. Bakteriemia przejściowa charakteryzuje się krótkotrwałą obecnością bakterii we krwi. Jest ona skutkiem przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych. Najczęściej źródłem takiej bakteriemii są miejsca bogate w naturalną mikroflorę: śluzówki jamy ustnej, narządów moczowo-płciowych, skóra. Okres takiej bakteriemii jest bezobjawowy, bakterie samoistnie znikają z krwi. Okresowa bakteriemia inaczej zwana przerywaną występuje wtedy, gdy bakterie okresowo wydostają się z ognisk zakażenia: przewlekłych stanów zapalnych skóry, dróg oddechowych. Ciągła bakteriemia jest związana z nieustannym przebywaniem bakterii we krwi. Związana jest ona z obecnością cewników dożylnych, endoprotez, zakażanych skrzeplin.
W diagnostyce bakteriemii kluczową rolę spełnia badanie bakteriologiczne. Aby dobrze wykonać posiew krwi należy w odpowiedni sposób pobrać krew. Musimy mieć odpowiednią ilość próbek oraz właściwą ilość krwi. Próbka musi być zaopatrzona w odpowiednie podłoże wzrostowe. Krew wysiana na podłoże musi być inkubowana w celu hodowli bakterii, a jej wyniki muszą być zinterpretowane przez specjalistę.
Przed pobraniem krwi skóra musi być odkażona 70 % alkoholem etylowym. Po wyschnięciu miejsca przeciera się je preparatem jodowo – powodowym, który powinien działać przynajmniej prze 30 sekund. Następnie pozostałość roztworu zmywa się znowu alkoholem 70%. Krew pobiera się systemem otwartym, czyli za pomocą zestawu igła- strzykawka lub systemem zamkniętym przy pomocy dwóch igieł połączonych drenem, z których jedna znajduje ujście bezpośrednio do próbki z podłożem. Podłoże powinno być ogrzane do temperatury ciała pacjenta. Korek gumowy próbki powinien być również odkażony 70 % etanolem. Zaraz po wprowadzeniu krwi na podłoże całość powinna być starannie wymieszana.
Wiarygodne wyniki posiewu uzyskujemy, gdy izolujemy bakterie z przynajmniej dwóch różnych próbek. U pacjentów podejrzewanych o posocznicę, po 1 godzinie od wydostania się bakterii do krwi występuje gorączka i dreszcze. Krew u takich pacjentów powinna być pobrana tuż przed szczytem gorączki, ponieważ wtedy liczba bakterii jest największa. W infekcyjnym zapaleniu wsierdzia pobiera się 3 próbki krwi w ciągu 1-2 godz. Jeśli chodzi o objętość krwi na posiew - od dorosłych powinna to być ilość 20 – 30 ml, która jest rozdzielana na dwie próbki. Stosunek objętościowy krwi do pożywki powinien być równy 1:10. U dzieci na posiew pobiera się 1-5 ml krwi. Krew pobiera się an dwa podłoża – dla bakterii tlenowych i beztlenowych.
Z hodowli, z których uzyskuje się wzrost, wykonuje się preparat szkiełkowy, który następnie barwi się metodą Gramma. Identyfikację patogenów przeprowadza się następnie zgodnie z algorytmem ustalonym dla poszczególnych bakterii.