Na jakie choroby dermatologiczne cierpią osoby starsze?

Problemy dermatologiczne występują u ludzi w każdym wieku, jednak u ludzi starszych nakładają się na nie zmiany wynikające ze starzenia się organizmu/fot. Fotolia
Problemy dermatologiczne występują u ludzi w każdym wieku, jednak u ludzi starszych nakładają się na nie zmiany wynikające ze starzenia się organizmu. Róża, półpasiec, grzybice, zakażenia drożdżakowi, świąd skóry i owrzodzenia to najpopularniejsze z nich.
/ 02.11.2011 10:03
Problemy dermatologiczne występują u ludzi w każdym wieku, jednak u ludzi starszych nakładają się na nie zmiany wynikające ze starzenia się organizmu/fot. Fotolia

Jak z wiekiem zmienia się skóra?

Zmiany w skórze związane z wiekiem polegają na stopniowym zaniku włókien sprężystych, co powoduje zmniejszenie elastyczności skóry. Zmniejsza się liczba gruczołów łojowych i potowych powodując wysuszenie, skłonność do rogowacenia i złuszczania naskórka. Zmienia się barwa skóry, pojawiają się brunatne przebarwienia, znamiona barwnikowe ciemnieją i powiększają się. Skóra staje się sucha, szorstka, łatwo pęka, jest bardziej wrażliwa na bodźce chemiczne i mechaniczne, urazy i wtórne zakażenia. Nadmiernie wysuszenie skóry występuje najczęściej na kończynach.

Wymienione zmiany wraz z występującymi często u ludzi starszych zaniedbaniami higienicznymi powodują powstanie problemów dermatologicznych o przebiegu znacznie dłuższym, cięższym, z większą liczbą powikłań niż u ludzi w innych przedziałach wiekowych.

Choroby skóry najczęściej występujące to choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Róża – piękna tylko z nazwy

Chorobą bakteryjną wywołaną przez paciorkowce, występującą głównie u ludzi starszych, jest róża – powierzchowne zapalenie skóry i tkanki podskórnej. Charakteryzuje ją nagły początek, wysoka temperatura ciała i złe samopoczucie. Ognisko chorobowe jest zaczerwienione, napięte, lśniące, obrzęknięte i wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Zmiany są umiejscowione najczęściej na twarzy lub podudziu. Postaci to: róża pęcherzykowa, krwotoczna lub szczególnie ciężka zgorzelinowa. Powikłaniem róży są: zapalenie naczyń limfatycznych i żylnych, ropowica, słoniowacizna. Choroba ma charakter nawrotowy. W leczeniu stosuje się antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Zobacz też: Czy wczesne wykrywanie chorób u osób starszych ma sens?

Półpasiec – sieć pęcherzyków

Chorobą wirusową, na którą zachorowalność rośnie z wiekiem, jest półpasiec. Zmiany skórne to pęcherzyki surowicze zgrupowane lub rozsiane w obrębie zajętego segmentu. Półpasiec zazwyczaj występuje na twarzy lub tułowiu, po jednej stronie ciała i nie przekracza linii środkowej. Zmiany skórne poprzedzają swędzenie, pieczenie i bóle, które mogą się utrzymywać przez cały czas trwania choroby. Jeżeli występują zmiany krwotoczne lub zgorzelinowe przebieg półpaśćca może być szczególnie ciężki. U osób starszych często po ustąpieniu zmian skórnych przez wiele miesięcy mogą występować nerwobóle lub inne powikłania, np. częściowa utrata słuchu. W leczeniu półpaśca stosuje się leki przeciwwirusowe, przeciwbólowe, miejscowo środki o działaniu odkażającym i znieczulającym.

Grzybice, czyli gdy swędzi i piecze

Grzybice skóry wywołują dermatofity. Typowe dla grzybicy skóry są zaczerwienione, swędzące lub piekące ogniska, które stopniowo się powiększają. U ludzi starszych występuje najczęściej grzybice stóp i paznokci.

W grzybicy stóp chory odczuwa przykre swędzenie stóp, między palcami grube, brunatne łuski skórne, pęknięcia lub pozbawione naskórka wilgotne powierzchnie.

W grzybicy paznokci płytka paznokcia traci swoją przejrzystość, staje się gruba, krucha, żółtobrązowa. Paznokcie są wrażliwe na ucisk, co często utrudnia chodzenie. Podobne zmiany stwierdza się niekiedy również na paznokciach rąk. W leczeniu stosuje się miejscowe preparaty przeciwgrzybicze (Mikonazol, Ekonazol) lub leczenie ogólne, np. Gryzeofulwiną.

Zobacz też: Jak ustrzec się przed grzybicą skóry?

Zakażenie drożdżakowe – co je wywołuje?

Zakażenie drożdżakowe wywołuje grzyb drożdżopodobny – Candida albicans, zakażenie umiejscawia się na skórze i błonach śluzowych. Do zakażenia usposabia przyjmowanie antybiotyków, otyłość, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby wyniszczające. Szczególnie narażone na powstawanie zakażeń grzybiczych i stanów zapalnych są miejsca, w których skóra jest stale wilgotna, np. okolice krocza u osób z nietrzymaniem moczu, u osób otyłych w fałdach brzusznych, u kobiet pod piersiami. Zmiany te są leczone miejscowo lub ogólnie, np. Nystatyną, lekami przeciwzapalnymi, przeciwświądowymi, np. Hydrocortyzonem. W pielęgnacji szczególną uwagę należy zwrócić na czynności higieniczne, mycie, osuszanie chorych miejsc, regularne i zazwyczaj długotrwałe przyjmowanie leków. Codziennie należy zmieniać skarpetki i regularnie dezynfekować obuwie.

Co powoduje świąd skóry?

Objawem, na który ludzie starsi często się skarżą, jest świąd skóry. Powoduje on drapanie się chorych i jest często powodem zaczerwienienia skóry, wysiewu wykwitów pokrzywkowych albo grudek z nadżerkami. Świąd może towarzyszyć pierwotnej chorobie skóry lub być objawem choroby układowej. Uogólniony świąd przy braku zmian skórnych występuje np. w żółtaczce mechanicznej, mocznicy, chłoniakach, białaczkach, zażywaniu niektórych leków, np. barbiturany, salicylany. Czasem ma podłoże psychogenne. Przy świądzie skóry należy ograniczyć kąpiele (bo to nasila świąd) i natłuszczać skórę, np. wazeliną, zapobiegać przegrzaniu chorego. Można stosować środki uspokajające, np. Hydroksyzynę, leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne.

Inne problemy seniorów

Współistniejące często w wieku starszym zaburzenia krążenia obwodowego czy limfatycznego, a także cukrzyca czy niedożywienie, sprzyjają też występowaniu chorób o przedłużającym się przebiegu, np. owrzodzenia podudzi. Ponieważ proces gojenia się ran u ludzi starszych jest najczęściej upośledzony, to pomimo stosowania nowoczesnych wilgotnych opatrunków leczenie jest długotrwałe i trudne.

Fragment pochodzi z książki „Wybrane zagadnienia z pielęgniarstwa geriatrycznego” autorstwa Teresy Niechwiadowicz-Czapki i Anny Klimczyk (wydawnictwo Continuo, 2010).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA