Jak powstrzymać łysienie łojotokowe?

Łysienie łojotokowe jest, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane łojotokiem. Może ono dotyczyć jedynie skóry głowy lub wszystkich włosów na ciele. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn i praktycznie we wszystkich przypadkach jest dziedziczny/fot. Fotolia
Łysienie łojotokowe to głównie problem mężczyzn w średnim wieku. Dolegliwość ta ma związek z hormonami i nadmiernym wydzielaniem łoju, które prowadzą do pojawienia się łupieżu łojotokowego, a w konsekwencji do wypadania włosów i łysienia. Jak powstrzymać łysienie łojotokowe?
/ 16.08.2011 11:10
Łysienie łojotokowe jest, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane łojotokiem. Może ono dotyczyć jedynie skóry głowy lub wszystkich włosów na ciele. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn i praktycznie we wszystkich przypadkach jest dziedziczny/fot. Fotolia

Jakie są objawy łysienia łojotokowego?

Łysienie łojotokowe jest, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane łojotokiem. Może ono dotyczyć jedynie skóry głowy lub wszystkich włosów na ciele. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn i praktycznie we wszystkich przypadkach jest dziedziczny.

Zanim włosy zaczną wypadać, można zaobserwować łupież łojotokowy. Jego początki rozpoczynają się w kątach skroniowych. Następnie włosy zaczynają wypadać na szczycie głowy. W efekcie prowadzi to niemal do całkowitego wyłysienia. Jedynie z tyłu głowy pozostaje wąski pas włosów w kształcie podkowy.

Zobacz też: Jak ustrzec się przed grzybicą skóry?

Skąd ten łojotok?

Z kolei łojotok polega na wytwarzaniu nadmiernej ilości łoju, z którą nasz organizm sobie nie radzi. Włosy szybko zaczynają się przetłuszczać, a skóra staje się lśniąca i żółta. W konsekwencji pojawia się łupież łojotokowy, a dodatkowo może wystąpić łojotokowe zapalenie skóry.

Dolegliwość ta związana jest z hormonami. Najmniej korzystne są androgeny i progesteron. Z kolei estrogen ma dobroczynny wpływ na nasze kosmyki.

Na nadprodukcję łoju wpływ ma też niska temperatura. Osoby, które częściej przebywają na słońcu, rzadziej dotyka ta kłopotliwa przypadłość.

Kiedy zauważamy, że nasze hormony zaczynają pracować nieprawidłowo bądź pojawiają się problemy z przemianą materii, wkrótce mogą także pojawić się kłopoty z wydzieleniem nadmiaru sebum. Dolegliwość ta spotyka głównie osoby w okresie przekwitania. Łojotok może pojawić się na skórze głowy, ale nie tylko. Często dotyczy także skóry w okolicy czoła, nosa i brody. Tam pojawia się trądzik, który można także zaobserwować na plecach.

Zobacz też: Czy łupież jest niebezpieczny dla włosów?

W jaki sposób można uporać się z dolegliwościami związanymi z łysieniem łojotokowym?

Leczenie łysienia łojotokowego jest dość uciążliwe. W aptekach jest dostępnych wiele środków na tę dolegliwość. Ciągłe stosowanie tych preparatów sprawia, że są one skuteczne. Jednak są przy tym bardzo drogie, a efekty nie są długotrwałe, gdyż przerwanie leczenia powoduje nawrót choroby.

Zadaniem leczenia jest przede wszystkim ograniczenie łojotoku. W tym celu stosuje się preparaty zmniejszające wydzielanie sebum. Zwraca się również uwagę na dietę niskotłuszczową, która powinna być wspierana minerałami i witaminami takimi jak: B, B2, A oraz E. Należy również unikać ostrych przypraw, alkoholu oraz nikotyny. Jeżeli leczenie jest rozpoczęte odpowiednio wcześnie, chorobę można powstrzymać, natomiast utracone włosy z czasem mogą odrosnąć, jeżeli mieszki włosowe nie zostały uszkodzone. Stosowanie się do zaleceń lekarza oraz unikanie czynników wpływających na występowanie łysienia łojotokowego pozwoli uniknąć nawrotu dolegliwości.

Poza tym osoby borykające się z łysieniem powinny zwracać również większą uwagę na czynniki atmosferyczne, tzn. unikać wiatru, mrozu oraz gwałtownych zmian temperatur.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA