Oparzenia fot. Fotolia

Na oparzenia - domowe sposoby na oparzenia

Poparzenie gorącą kawą, wrzącą wodą czy zupą może przytrafić się każdemu. Podpowiadamy, jak sobie wtedy pomóc
/ 03.01.2013 06:57
Oparzenia fot. Fotolia
Poparzenie gorącą kawą czy herbatą od czasu do czasu zdarza się prawie każdemu. Choć zwykle tego rodzaju oparzenia nie są groźne dla zdrowia, dostarczają dużo nieprzyjemnych dolegliwości. Radzimy, jak poradzić sobie z bólem i dyskomfortem związanym z domowymi oparzeniami.

Co zrobić w przypadku oparzenia?


Przede wszystkim trzeba jak najszybciej schłodzić poparzone miejsce. Nie okładaj go jednak lodem, śniegiem czy mrożonkami, lecz skieruj na nie strumień zimnej bieżącej wody. Jeśli doszło tylko do lekkiego poparzenia (skóra piecze, jest zaczerwieniona), wystarczy 15 min. Przy poważniejszym lub rozległym urazie lej wodę 30 min.

Co jeszcze możesz zrobić?
  • Zdejmij biżuterię, bo np. poparzona ręka może mocno spuchnąć!
  • Przy lżejszym poparzeniu warto spryskać miejsce urazu sprayem z panthenolem i (niekoniecznie) przyłożyć jałowy opatrunek.
  • Jeśli skóra stanie się biała lub szarawa albo oparzenie dotyczy wrażliwych części ciała (np. oczu) lub obejmuje duży obszar skóry i pojawią się pęcherze, konieczna jest pomoc lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!